Yerel basın sayesinde kaymakamlık mülteciye el uzattı

Mardin'in Midyat ilçesinde ayakkabı boyayarak ailesinin geçimini sağlayan Suriyeli Süreyye E'ye Kaymakamlık yardım eli uzattı.

İlçede bir hafta önce, "Suriyeli Süreyye E'nin ayakkabı boyacılığı yaparak 5 çocuğu ve engelli eşine bakmaya çalıştığı yönünde" yerel basında yer alan haberler üzerine Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz'ın talimatıyla harekete geçildi.


Kaymakamlık personeli tarafından yapılan incelemede ailenin ilçeye Muş'tan yeni geldiği, hanede başka bir aile ile toplam 13 kişinin yaşadığı, kadının eşinin engelli olmadığı, çocuklarından bazılarının dilencilik yaptığı yönünde bilgilere ulaşıldı. Mağduriyet yaşadıkları konuların tespit edilmesi üzerine aileye Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ilk etapta gıda, giyim ve nakdi yardım yapıldı.


Sosyal uyum yardımı başvurusu da yapılan ailenin aylık 2000 lira yardım alması sağlanarak, Süreyye E'nin kalıcı bir işe kavuşması için de çalışma başlatıldı. Süreyye E, kendisine ve ailesine sunulan destekten dolayı Kaymakam Solmaz'a teşekkür etti.