Uzaya gitmiş bir Türk vatandaşı zaten var...

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin uzay çalışmaları alanındaki hedeflerini açıklarken, 2023 yılında bir Türk vatandaşının ilk defa uzaya çıkacağını bildirdi. Oysa uzay yolculuğunu başarıyla gerçekleştirmiş bir Türk vatandaşı zaten var. 2020 yılında Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli kozmonot Muhammed Faris 1987'de uzaya çıkmış ve 13 tane bilimsel deneyde görev almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsi geçen konuşmasında uzay programını anlattığını ve programın başarıyla gerçekleşmesini umduğunu dile getiren Faris, NTV'ye verdiği demeçte şunları söyledi:


"Cumhurbaşkanı ve Türk yetkililerden her zaman gördüğüm, bir program yapıp onu tamamlıyorlar. Her zaman söylediğim bir sözüm vardır. 'Ay'da ayağı olmayanın yeryüzünde ayağı yoktur.' Uzay çağında yaşıyoruz. Bu nedenle programdan dolayı çok mutluyum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 10 maddenin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum. Türkiye'nin uzay geleceği için Türk bilim insanına ve uzmanların çabalarına güveniyorum. Bir astronot ve bir Türk vatandaşı olarak bana sunulanı elimden geldiği kadar imkanlarım dahilinde yapmaya hazırım."


Mültecilerin kimileri tarafından bir yük gibi görüldüğü bir ortama rağmen, Muhammed Faris kendi birikimini Türkiye'nin birikimine katmak için hazır ve istekli. Aynı şekilde kariyer sahibi daha nice mülteci de bu ülkeye kendi uzmanlık alanlarında katkıda bulunmak için imkan tanınmasını bekliyor.