Ulla Jelpke: Mülteci çocukların çektiği sıkıntının baş sorumlusu AB'dir

Gazete Duvar'dan Ayşegül Karakülhancı'nın haberine göre, Almanya Sol Parti Federal Meclis (Bundestag) Milletvekili Ulla Jelpke mülteci çocukların dramıyla ilgili sorumluluğun AB politikalarında olduğunu söylüyor: "Midilli'de kamplardaki mülteci çocukların düzenli olarak fare ısırıklarıyla yaralandıkları haberleri geliyor. Çocukların intihar girişimlerini duyuyoruz. Türkiye'de ise birçok Suriyeli mülteci çocuk, çocuk işçiliğine maruz bırakılıyor. Avrupa Birliği, bu çocukların ve elbette ailelerinin çektiği acılarda çok merkezi bir sorumluluk taşıyor."Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) verilerine göre 2020 yılının ortası itibariyle dünya çapında yaklaşık 80 milyon insan evlerinden, ülkelerinden kaçmak zorunda kaldı. Mültecilerin yüzde 90'ı kaçtıkları ülkeye komşu olan ülkeler tarafından alınıyor ve orada kalıyor. Sadece yüzde 10'u Avrupa'ya gidebiliyor. Almanya’ya 2020 yılında ilk defa erkeklerden daha çok kadın ve çocuk geldi. 2019 Aralık ayına kıyasla 2020 yılının yazında mülteci çocukların ve ergenlerin oranı üç katına çıktı.


Toplamda dünya çapında 18 yaşın altında 30 milyondan fazla insan mülteci konumunda. Dünyanın her yerinden insanlar başta savaş olmak üzere, kriz ve yoksulluk gibi nedenlerle ülkelerinden kaçıyorlar. Kaçışlarının nedeni kendi ülkelerindeki siyasi ve ekonomik duruma bağlı olarak farklılık gösteriyor.


Almanya’da gençlerin, gençlik refah hizmetlerinden yararlanmaları, profesyonel olarak desteklenmeleri ve resmi olarak kaydedilmeleri açıkça düzenlenmiş olsa da kayıp olarak bildirilen çocukların nereye gittikleri konusunda ancak spekülasyon yapılabiliyor. Dünyanın her yerinde mülteciler ağır sorunlarla boğuşuyor. Almanya’da kayboluyorlar, Türkiye’de çadır kentlerde ağır koşullar altında kalıyorlar. Tecavüze, şiddete, emek sömürüsüne, ırkçı saldırılara maruz kalıyorlar. AB üyesi olan Yunanistan’da mülteci kamplarında yaşananlar Türkiye’de yaşananlarla aynı veya bazen daha da ağır.