Tam kapanma günlerinde mülteci olmak

Tam kapanma sürecinin başlamasıyla çoğu mülteci için zaten zor olan durum, daha da zorlaştı. İşsizlik ve açlıkla mücadele eden mülteciler yardım bekliyor.


Duvar Gazetesi'nin haberine göre, korona virüs nedeniyle 29 Nisan itibariyle başlayan 'tam kapanma' sürecinin 11. günü geride kalmak üzere. Muafiyet kapsamına girmeyen iş yerleri kapandı, çalışanlar evlere çekildi. Ekonomik koşullar pek çok kişiyi olumsuz etkilerken, çoğu gündelik işlerde çalışarak hayatını idame ettiren mülteciler de tam kapanmayla birlikte işsiz kaldı. Bir gün hatta bir öğün sonra ne yiyeceğini bilmeden yaşayan mülteciler, yardım bekliyor.


“Hayatımın en stresli dönemini yaşıyorum” diyen Alpha, daha önce hiç bu kadar zor duruma düşmediğini anlatıyor. Sierra Leoneli Alpha, tam kapanmayla birlikte kepenklerini indirdiği restoranının kirasını ve faturalarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Su faturasının 2 bin lira geldiğini anlatırken ekliyor: “Sadece restoran değil ki, yaşadığım evin kirası ve faturaları var. Ödeyecek şey çok ama gelir yok.” Pandemide zaten zor olan koşulların tam kapanmayla daha zorlaştığını söyleyen Alpha, etrafındaki insanlara yardım etmekten de geri durmuyor. Telefonunun yiyecek ya da kira yardımı isteyenler nedeniyle hiç susmadığını belirterek “Biri aradığında ve benden bir şey istediğinde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Kendim zor durumdayken başkalarına yardım etmeye çalışmak, hiç kolay değil” diye konuşuyor.


Şimdiden binlerce lira borcu olduğunu vurgulayan Alpha, tam kapanma sürecinin uzaması halinde ne yapacağını bilemiyor. Her geçen gün borcunun arttığını söyleyen Alpha, “Yiyecek, fatura, kira desteği gibi acil şeylere ihtiyacımız var. Çok zor durumdayız” diyerek yetkililere ve STK’lara sesleniyor.