SIHHAT projesi kapsamında AB'den ambülans desteği

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, SIHHAT projesi kapsamında AB tarafından finanse edilen toplam 430 ambulanstan, 38 adet tam donanımlı ambulansın devir teslimini gerçekleştirdi.


Ambulansların Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’ye teslim edildiği törene, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç da katıldı.


SIHHAT nedir?


SIHHAT (Arapça’da “sağlık ve selamet” anlamına gelir), AB’nin Türkiye’deki mülteciler için 6 milyar Avroluk Mali Yardım Programı (FRİT) kapsamında yer alan kilit projelerden birisidir. Doğrudan sağlanan 300 milyon Avroluk hibe ile 2016 yılından bu yana T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan proje mükemmel sonuçlar doğurmuştur.


SIHHAT, Suriyeli mültecilerin sağlık statüsünün iyileştirilmesini ve herkese ücretsiz, modern sağlık hizmetlerinin sunulmasını amaçlamaktadır.


Proje kapsamında, Türkiye’nin çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan 29 ilinde, 177 Göçmen Sağlığı Merkezi ve 10 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurulmuş ve ilaç, vitamin ve aşı dahil, tıbbi malzemeler ve cihazlarla donatılmıştır.


Bu merkezlerde toplam 3.400 kalifiye Suriyeli sağlık çalışanı, kendi yurttaşlarına ana dilleri olan Arapçada, birinci basamak sağlık hizmetlerinden, ruh sağlığı, psikososyal destek, fizyoterapi, rehabilitasyon ve üreme sağlığı hizmetleri gibi uzman hizmetlerine uzanan çeşitli sağlık hizmetleri sunmaktadır


Tıbbi bakıma erişimi herkes için kolaylaştırmak ve acil durumlarda müdahale sürelerini kısaltmak için, seçilen illere dağıtılmak üzere, AB hibesi kapsamında 430 tam donanımlı ambulans ve 112 mobil sağlık aracı satın alınmıştır.


AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut tören münasebetiyle şu açıklamayı yapmıştır: “AB’nin finanse ettiği 430 ambulansın, hem mültecilere hem de ev sahibi topluluklara acil hizmet sunumunu daha da geliştirerek, Türk sağlık sisteminin dayanıklılığını arttırmasını umuyoruz. Bu destek, bilhassa olağandışı pandemi döneminde daha da önem taşımaktadır. Bugün Gaziantep’te bu ambulanslardan 38’unun devir teslimini gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyor ve ambulansların birçok kişnin hayatının kurtarılmasına vesile olmasını diliyorum!”


SIHHAT projesi 31 Ocak 2021’de sona erecek olsa da, AB, projenin devamı olan SIHHAT 2’ye FRİT kapsamında en az önümüzdeki 3 yıl boyunca fon sağlamaya devam edecek.