İstanbul'un yeni güvencesiz işçileri Afgan mülteciler

Gazete Duvar'dan Aynur Tekin'in haberine göre, göç yollarından İstanbul’daki yaşamlarına kadar güvencesizliğe maruz kalan Afganlar, İstanbul’un en ağır işlerinde çalışıyor. Göç Araştırmaları Derneği’nden (GAR) Doç. Dr. Didem Danış, “Afgan göçmenler bugün dünyada yaşadığımız küresel eşitsizliğin en bariz, billurlaşmış ve en gözle görülür örneklerinden bir tanesi” diyor.

'İstanbul’un Hayaletleri: Güvencesizliğin Kıyısında Afganlar'* başlıklı araştırmanın bulguları, GAR ve IFEA-Amimo ortaklığıyla düzenlenen seminerle paylaşıldı. Seminere araştırma ekibinden Doç. Dr. Didem Danış, Dr. Deniz Sert ve araştırmacı-yazar Dr. Sibel Karadağ katıldı.


İstanbul’da yaşayan Afgan göçmenlerin güvencesiz yaşam koşullarını ele alan araştırma, şimdiye kadar bu alanda yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri. 2020’nin Temmuz ve Ekim ayları arasında hayata geçirilen araştırma kapsamında İstanbul’da 50 Afganla derinlemesine ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. 12’si çevrimiçi 38’i yüz yüze yapılan görüşmeler Zeytinburnu, Esenyurt, Tuzla ve Beykoz semtlerinde gerçekleştirildi.


İlgili habere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.