Haberler Suriye'nin geri dönülecek bir ülke olmadığını gösteriyor

Washington Post'ta yayınlanan habere göre, bu ay, Suriye lirası karaborsada dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı, maaşların değeri düştü ve ithalatın maliyeti yükseldi.


Gıda fiyatları geçtiğimiz yıla göre iki katından fazla arttı ve Suriye nüfusunun yüzde 60'ı açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Elektrik kesintileri sürekli devam ediyor ve bazı bölgeler günde yalnızca birkaç saat elektrik alıyor. Suriyelilerin çoğu günlerini yemek pişirmek ve evlerini ısıtmak için yakıt aramakla geçiriyor.


Özel bir toplantıda, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a şu anda rejimi için önemli bir tehdit oluşturan ülkenin ekonomik krizi soruldu. Somut bir çözümü yoktu, sadece Suriyelilerin çoğu için ulaşılmaz hale gelmiş gıda maddeleriyle süslü yemek programlarının yayından kaldırılması gerektiğini söylemekle yetindi.


Uzmanlar mevcut koşulların, ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için uygun olmadığını belirterek,bazı ülkelerde Suriyeli mültecilerin geri dönüşü yönündeki baskıların sona erdirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.