Göçmen ve mülteci müzisyenler 27 Mart'ta buluşuyor

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki göçmen ve mülteci müzisyenler Under The Same Sky (Aynı Gökyüzü Altında) online müzik festivalinde 27 Mart'ta biraraya geliyor. Festivali organize edenler arasında refugeenewsturkey.org internet sitesinin yanı sıra, Mülteci ve Göçmenlerin Yerel Entegrasyonu Derneği (MÜGYED), Mavi Production ve Jan Consultancy yer alıyor.


Dünyanın dört bir yanına dağılmış göçmen ve mülteciler Korona günlerinde daha da zorlaşan yaşam koşullarına rağmen ümitlerini ayakta tutuyor ve bu ümitlerini müziklerine yansıtıyorlar. Onlar böylelikle yeni bir dünyanın omuzlayıcıları olduklarını şarkıları aracılığıyla haykırıyorlar. “Under The Same Sky” (Aynı Gökyüzü Altında) Festivali, Afrika’nın güneyinden Avrupa’nın kuzeyine kadar bu sesleri ortaklaştırıp bütün dünyaya duyurmak istiyor.


Ana teması yeni coğrafya, yeni yaşamlar, yeni ümitler olan “Under The Same Sky” (Aynı Gökyüzü Altında) Festivali online olarak youtube ve zoom ortamlarından yayınlanacak. Katılımcılar, mülteci ve göçmen amatör şarkıcı ve müzik gruplarından oluşacak. Bunun yanı sıra, ünlü şarkıcılar ve müzik grupları konuk olarak festivale katılacak.


Londra'dan yayınlanacak festival, 27 Mart 2021 Cumartesi günü Türkiye saati ile 20.00’de (İngiltere saati ile 17.00) başlayacak. Türkçe ve İngilizce canlı sunumun yanı sıra festivale katılan grupların mültecilik ve göçmenlik koşulları altında müzik yaşamlarını nasıl sürdürdüklerine dair kendileriyle söyleşiler yapılacak.


Festivale katılan göçmen ve mülteci müzisyenler arasında Enzo İkah, Omar Alkilani, Wassim Mataoui, Tambi Cimuk, Aala Alkhatib, Mohammed Nadar Hamta, Qiam Ashoori, Hakan Kılman, Onur Uz, Suna Alan, Penny Waterhouse bulunuyor. Katılımcılar arasında, Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere'ye göç eden ünlü sanatçı Sibel Tüzün de yer alıyor.


Festivalde sahne alacak konuk sanatçılar ise, Ahmet Kenan Bilgiç, Gülinler, Bilge Su, İrfan Alış, Evrim Demirel, Güvenç Dağüstün, Tuğrul Tülek ve Philip Arditti.


Festivalle ilgili bilgilere, festivalin web sayfasından ve instagram hesabı üzerinden ulaşmak mümkün.


Web sitesi: https://www.underthesamesky.co.uk/

Instagram: @underthesameskyfestival