Dünya Mülteciler Günü için armağan

Refugeenewsturkey 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü için, Enzo İkah'ın seslendirdiği Nani Papa (Babam Kim) adlı şarkıya video klip hazırladı ve yayınladı.

Nani Papa (Babam Kim), Nyiragongo isimli albümün ilk şarkısıdır ve Koltan maden ocağında çalıştırılan bir çocuk işçinin ağzından, Kongo'da yaşanan bu insanlık dramını gözler önüne sermektedir. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'ne refugeenewsturkey tarafından bir armağan olarak hazırlanan bu video, inanıyoruz ki mültecilerin hangi ağır koşullardan çıkıp geldiklerini anlamamıza biraz olsun yardımcı olacaktır. Bu şarkı, Koltan madenlerinde hayatını kaybetmiş, sayıları milyonları bulan çocuklara ve cinsel şiddete maruz kalmış kadınlara bir ağıttır..


Şarkının bestecisi Enzo İkah (gerçek adı Enzo Afa Onan), Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde doğan, insan hakları savunucusu, barış aktivisti bir müzisyen. Daha küçük yaşta, hostes olan annesini ve pilot olan babasını, o tarihlerde Kongo Cumhurbaşkanının uçağına yapılan bir sabotaj sonucu kaybetti. Onu büyükannesi büyüttü. Eğitimini İtalya ve Fransa'da tamamladı. Avrupa'da yaşamayı değil ülkesine geri dönmeyi ve halkına hizmet etmeyi tercih etti. Özellikle Koltan adındaki, teknolojik araçlarda kullanılan bir madenin üretim süreçlerinde yaşanan çocuk ve kadın istismarını konu edinen akademik çalışmalar yürüttü. Bu çalışmaları Kongo yöneticilerini fazlasıyla rahatsız edince Kongo devletinden baskı görmeye başladı. Nihayetinde, yapılan seçimlerin hileli olduğunu öne süren muhalif gösterilere destek olan bir şarkı besteleyince on yıl hapse mahkum edildi. İşkence gördüğü hapishaneden onu sevenlerin desteğiyle kaçmayı başardı ve 2007 yılında Türkiye'ye iltica etti. 2015 yılında kendisine uluslararası bir barış ödülü verildi. O tarihten bu yana çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir. Basılmış kitapları ve hakkında çekilmiş belgeseller vardır.