Aynı gökyüzünün altında buluştuk

Mülteci ve göçmen müzisyenler ile onlara destek veren konuk sanatçılar Under The Same Sky-Aynı Gökyüzü Altında müzik festivalinde unutulmaz bir gece yaşattılar.


MÜGYED, refugeenewsturkey, Mavi Productions ve Jan Consultancy tarafından ortaklaşa düzenlenen Under The Same Sky festivali, 27 Mart 2021 günü Türkiye saati ile 20.00'de başladı ve altı saat boyunca temposu hiç düşmeden Afganistan'dan Amerika'ya, Venezüela'dan İngiltere'ye, Türkiye'den Abhazya'ya birçok ülkeden sanatçıların katılımıyla göçmen ve mültecilerin umut dolu sesini dört bir yana taşıdı.


Festivalin sunuculuğunu Fatih Dönmez ve Eda Çatalçam Londra'dan yaptı. İkilinin sıcak sunumu festivale ayrı bir renk kattı. MÜGYED adına açılış konuşması yapan, aynı zamanda bu derneğin Londra temsicisi olan Cansu Denef Busun, göçmenlerin sorun olarak yansıtılmasına karşı olduklarını, doğru şekilde yürütülecek entegrasyon çalışmalarıyla bu kesimlerin topluma güç veren dinamik topluluklar haline dönüşeceğini söyledi. Festivalin organizatörlerinden biri olan refugeenewsturkey adına konuşma yapan Anıt Baba, son dönemde mülteci ve göçmenleri hedef alan kara propagandanın giderek güç kazandığını belirterek, halkın bu kara propagandalara inanmamasını umduğunu ifade etti. Ayrıca ülkemizde hemen hemen herkesin bir göçmenlik hikayesi olduğunun altını çizdi.


Açılış konuşmalarından sonra sırasıyla Boğaziçi Gençlik Korosu, Ömer Alkilani (Suriye), Güvenç Dağüstün, Hila Mukba (Abhazya), Enzo İkah (Demokratik Kongo Cumhuriyeti), Tuğrul Tülek, Aala Al-Khatib (Suriye), Sakina Teyna, Tambi Cimuk, İrfan Alış, Nader Hamta (Afganistan), Feyza Eren, Özgün Semerci, Dolunay Obruk, Gülinler, Evrim Demirel, Bilge Su, Ahmet Kenan Bilgiç, Raquy Danzinger (ABD), Qiam Ashoori (Afganistan), Hakan Kilman, Onur Uz, Sibel Tüzün, Wassim Mataoui (Cezayir), Penny Waterhouse (Avustralya), Yurdan Çağlar, Tamara Raven (Abhazya), Philip Arditti, Suna Alan performanslarını sergiledi.


Youtube'dan canlı olarak yayınlanan festivali binlerce kişi izledi. İzleyiciler yüzlerce yorumla festivale katkı sundular. Festivali kaydını izlemek için lütfen tıklayınız.