Artık Onlar Bizim Rengimiz belgeselinin ilk bölümü yayında

Hazırlık ve çekimleri yaklaşık üç ay süren, Tükiye'de mülteci ve göçmen dendiğinde oluşturulmaya çalışılan olumsuz imajı ve ezberleri bozmaya aday, umut ve enerji dolu bir belgesel, izleyicisiyle buluşuyor.


Türkiye’deki mültecilerin sesi olmayı hedefleyen www.refugeenewsturkey.org web sitesi tarafından, AB Programı Sivil Düşün katkısıyla çekilen Artık Onlar Bizim Rengimiz belgeselinin birinci bölümü OMAR “Halep’ten Gitarıyla Gelen Çocuk”, savaşın içindeki yaşama sevincini yok etmeyi başaramadığı Suriyeli müzisyen Omar Alkilani’nin öyküsünü anlatıyor. Sırtında sadece bir gitarla ve yalnız başına geldiği Türkiye’de ayaklarının üzerinde durma mücadelesini nasıl kazandığına ışık tutuyor. Omar artık İstanbul’u yuvası, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak görüyor. Sanatıyla, kişiliğiyle ülkemize değer katıyor.


“Artık Onlar Bizim Rengimiz Belgeseli” altı mülteci-göçmen sanatçının kısa hikayelerinin birleşmesinden oluşuyor. Afganistan’dan İran’a, Suriye’den, Cezayir’e, Demokratik Kongo’ya değişik yerlerde başlayan bu sanatçı öykülerinin ortak noktası İstanbul’da buluşmalarıdır. Onlar mülteci ve göçmenleri düşman gibi göstermeye çalışanlara inat, bu ülkenin rengi olarak gökkuşağımızdaki yerlerini aldılar.