Ankara Anlaşmalı Göçmenin Güncesi: Ayrılsak da Beraberiz...

Cansu Denef Busun

cansudenef@gmail.com


Bir tatlı huzur almaya geldiğimiz İngiltere, dünyayla birlikte ve onunla yarışır bir şekilde, son dönem tarihinin en karmaşık dönemini yaşıyor. Mart 2020’de Covid-19 salgınının küresel manada yayılmasının ardından, geçen hafta ortaya çıkan Covid’in mutasyona uğradığına dair haberler de, bir anda ülkede derin bir sessizlik yarattı. Diğer tarafta, gündemin bir diğer konusu da; Brexit sürecinin son aşamasına gelinmesiyle birlikte yapılması öngörülen İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret anlaşmasıydı. Görebildiğimiz üzere, her iki taraf da, konumları gereği ne birlikte ne de tam olarak ayrı olabiliyor. Beklenen bu anlaşma da, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki zorlu görüşmelerin sonunda gerçekleşti ve Johnson düzenlediği basın toplantısında 'Kapsamlı bir Kanada tipi serbest ticaret anlaşması' yapıldığını aktardı. Halihazırdaki durumda ise, AB üyesi ülkeler ve İngiliz Parlamentosu anlaşmayı oy birliğiyle onayladı. Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından ise resmi onay alınana kadar geçici olarak uygulanmaya başlanmıştır.


Ingiltere’de yaşayan ve AB ülkeleri ile ticaret konusunu ya da ilgili konuları merak eden vatandaşlarımız için ilgili anlaşmada özellikle vatandaşlarımızın ilgisini çekebilecek konularla ilgili bir özet sunmak gerekirse;

1 Ocak 2021’den itibaren mallar (tarifeler) için ekstra ücretler veya Birleşik Krallık ile AB arasında alınıp satılabilecek miktar (kotalar) üzerinde sınırlar olmayacak. Bununla birlikte, sınırlarda güvenlik kontrolleri ve gümrük beyannameleri gibi ekstra kontroller olacak, bu nedenle mallarını AB'ye ve AB'den İngiltere’ye taşıyan işletmelerin buna hazır olması gerekecek.

Birleşik Krallık vatandaşları, AB'de 180 gün içinde 90 günden uzun süreli kalışlar için vizeye ihtiyaç duyacak ve Birleşik Krallık'ta seyahat edenler için ekstra sınır kontrolleri olacak.

Birleşik Krallık vatandaşları yine de Avrupa Birliği'nde acil sağlık hizmetlerine erişebilecek ve Avrupa Sağlık Sigortası Kartları (EHIC) kartları sona erene kadar geçerliliğini koruyacak. Birleşik krallık hükümetine göre, bu kartların bir "İngiltere Küresel Sağlık Sigortası Kartı" ile değiştirilmesi gerekecek.


İngiltere ve AB, "uluslararası mobil dolaşım için adil ve şeffaf ücretler" konusunda işbirliği yapacak, ancak Birleşik Krallık vatandaşlarının AB'de telefonlarını kullandıkları için ücretlendirilmesini ve bunun tersini engelleyen hiçbir şey görünmemektedir.

Birleşik Krallık bağımsız bir kıyı devleti haline gelir ve sularına/balıkçılık alanlarına erişim konusunda karar verebilir durumda olacak. Şu anki avlarının değerinin% 25'i artık Birleşik Krallık balıkçı tekneleri için mevcut olacak, ancak bunun da aşamalı olarak gerçekleştirildiği beş buçuk yıllık bir geçiş dönemi olacak. Geçiş döneminden sonra Birleşik Krallık ve AB birbirlerinin sularına erişim konusunda düzenli olarak müzakere edecek.


Birleşik Krallık artık Avrupa Adalet Divanı kararlarına bağlı olmayacak.

İngiltere artık Erasmus değişim programına katılmayacak


Bu durum farklı çevrelerce olumlu karşılanmış olup diğer taraftan, söz konusu anlaşma ile şirketlerin, yaptıkları ticarete ilişkin ek formlar doldurması, gümrük bildiriminde bulunması gerekecek. Özellikle, tarım ürünlerinin sıhhi incelemeleri daha sıkı yapılacak. İngiliz hükümetinin tahminlerine göre, ek belge ibrazının, gümrük bildirimlerinde yıllık 7 milyar sterlin gibi yüksek bir maliyete neden olması bekleniyor. Tüm bu sürecin yaratabileceği gecikme, iş gücü ve harcama kalemleri dikkate alındığında, bunun hem taraflara hem de şirketlere ek maliyet olarak yansıyabileceği öngörülmektedir.


Brexit sürecini net ve büyük bir kararlılıkla tamamlayan İngiltere, Avrupa Birliği’ne her ne olursa olsun “Ayrılsak da beraberiz…” demeye devam ediyor. Lakin, bu yaşadığımız küresel sistemde, ülkelerin arasında görünür olmasa bile birçok bağ mevcut ve sistemin AB ile İngiltere’nin işbirliğinden başka bir duruma tahammülü yok, olamaz.


Herkese tekrar mutlu ve sağlıklı bir sene diliyorum.