Almanya'da kayıp mülteci çocuklar

Duvar Gazetesi'nden Ayşegül Karakülhancı'nın yaptığı habere göre, Alman yetkililer, ülkede refakatçisiz, reşit olmayan 1579 mülteci çocuğun kayıp olduğunu açıkladı. Federal Kriminal Polis Bürosu'ndan (BKA) alınan rakamlara göre, 14 ila 17 yaşları arasında 972 genç ve 13 yaşından küçük 607 çocuk kayıp. Çocukların suç örgütleri tarafından seks işçiliğine ve hırsızlığa zorlandıkları belirtiliyor.


2015'te yaşanan mülteci krizinin zirvesinde, 8 bin 900'den fazla çocuk ve gencin kaybolduğu açıklanmıştı. 2016 yılının Ağustos ayında açıklanan rakam yine 9 bin olmuştu. 2018'in başında 5 bin 334, 2019’un başında 3 bin 192, 2020 yılının Nisan ayında sayı 1880 olarak açıklanmıştı.


Son açıklanan rakamda önceki yıllara oranla düşüş görülmesinin nedeni olarak Almanya’ya son yıllarda çok daha az sayıda sığınmacının gelmesinin olduğu ifade ediliyor.


Sayının istatistiklere düşük yansımasında bir başka faktör de kayıp listesinde olan gençlerin bir kısmının artık reşit olma yaşına ulaşmış olması. Reşit olanlar kayıp çocuk listesinden otomatik olarak düşüyor.


KAYIP ÇOCUKLAR SEKS İŞÇİLİĞİNE VE HIRSIZLIĞA ZORLANIYOR


Federal Refakatsiz Küçük Mülteciler Birliği (BumF) çocukların yaşamlarının ve vücut bütünlüklerinin risk altında olduğunun varsayılması gerektiğini vurguluyor. Maalesef şimdiye kadar kaybolan çocukların durumları hakkında çok az şey biliniyor.


Avrupa Kayıp Çocuklar örgütü (Missing Children Europe) suç ağlarının giderek daha fazla refakatsiz mülteci çocuklara yoğunlaştığı ve bakım tesislerini terk etmeleri için onlara psikolojik veya fiziksel baskı uyguladığı konusunda uyarıyor.


Federal Refakatsiz Küçük Mülteciler Birliği, küçük çocukların, insan kaçakçılarına borçlarını geri ödemek zorunda oldukları için seks işçiliğine ve hırsızlığa zorlandıklarına dair göstergeler olduğunu ifade ediyor.


BumF ve Alman Çocuk Yardım Örgütü, kayıp çocuklar için daha yoğun bir arama çağrısı yapıyorlar. Ek olarak, çocuk ve genç mültecilere yardım organizasyonlarının daha donanımlı hale getirilmesi ve devletin güvenilir ikamet imkânları ve aile birleştirmeye ilişkin adım atması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca BumF, refakatsiz çocukların sınır dışı edilmekten korkarlarsa devletten saklanmaya devam edeceklerini bunun da sömürü riskini arttıracağına vurgu yapıyor. Kaybolmayı önlemek için, siyasi olarak sorumlu olan kişi ve kurumların "sertlik söylemi" kullanmayı bırakması ve böylece mülteci çocuklar ve gençler arasında korku uyandırmaması gerekiyor.