“Mülteci Müzesi” adlı enstalasyon sergisi Kuşadası'nda 9 Ağustosa kadar ziyarete açık

Kuşadası KUAKMER’de 30 Temmuz'da Özcan Yurdalan ve Yusuf Aslan tarafından açılan Mülteci Müzesi sergisi, 9 Ağustos tarihine kadar açık olacak.


*Özcan Yurdalan ve Yusuf Aslan

Gazeteci Sakine Orman'ın haberine göre Yusuf Aslan ve Özcan Yurdalan tarafından düzenlenen “Mülteci Müzesi” adlı enstalasyon/yerleştirme sergisi Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi'nde (KUAKMER) açıldı.


Mülteci Müzesi adlı sergide, Kuşadası-Dikili ve Didim sahillerinden karşı kıyıya geçmek için botlara binen mültecilerin terk ettikleri eşyalar, fotoğraflar, krokiler, metinler ve objeler yer alıyor.


Sergideki eşyalar Bodrum, Didim, Kuşadası, Selçuk, Dikili kıyılarından 2015 - 2019 yılları arasında toplandı.


“Mülteci Müzesi”nin “Siz gittiniz eşyalarınız bizde kaldı” diye başlayan giriş metninde serginin amacı şöyle açıklandı:


“Bu çalışma, açıldığı denizde umut yolculuğu yarım kalanlara adanmıştır. Karşıya geçmeyi başaran ve yeni bir hayat kurmaya çalışanlara ise bu yakadan gönderilen bir selamdır. Bu çalışma aynı zamanda onları anlamaya ve sorumluluklarımızı hatırlamaya davet eden bir yüzleşme çağrısıdır.”


Mülteci Müzesi'nin açılış metninde şöyle deniyor:


"Siz gittiniz, eşyalarınız bizde kaldı"

Zorla yerinden edilen insanlar tarihin her döneminde büyük acılar yaşadı.

Birkaç yıl önce de kendi evinde hayatta kalamayacağına inanan komşularımız, yanlarına alabildikleri eşyalarla kapılarını son kez çekip yola çıktılar. En gerekli gördükleri, ayrılamadıkları, belki de mecbur oldukları eşyalar vardı yanlarında.

Binlerce yıldır mülteci, muhacir, göçmen, kaçak göçmen, sığınmacı, mübadil diyarı olan Anadolu, bir kez daha dalgalar halinde gelen milyonlarca insanla karşılaştı.

Kalanlar burada kaldı, yeni bir hayata, yeni problemlerle birlikte başlayacaklardı.

Yola devam edenler, Anadolu üstünden Avrupa'ya geçmek için önlerine çıkan denizi aşmak zorundaydı. Hafif olmalılardı, yetersiz botlarda az yer tutmalılardı. Yanlarındaki eşyalardan bir kısmını kıyıda bıraktılar.

Şanslı olanlar karşıya geçmeyi başardı, geçemeyip denizde kalanlar oldu. Deniz onların bedenlerini de eşyalarıyla birlikte getirip kıyıya bıraktı.

O günlerde Ege sahilleri bir açık hava göç müzesine dönüşmüştü.