Soylu : 80 bin mülteci sınır dışı edilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yıl 80 bin mültecinin sınırdışı edileceğini söyledi, uygulamayı “Gerçekleştirmek zorundayız” ifadeleriyle savundu.


Başta Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye sığınan mültecilerin geri gönderileceğine dair açıklama ve haberler son günlerde kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.


Mültecilerle ilgili çalışma yapan kurumlardan geri göndermelere tepkiler artarak devam ederken, son açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.


Soylu, bu yıl 80 bin mültecinin sınır dışı edileceğini söyledi.


Haliç Kongre Merkezi’ndeki bir etkinlikte konuşan Soylu, “Türkiye’yi bir kaçak göç merkezi yapmamak için büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Bu esnada da 3 milyon 630 bin Suriyeli kardeşimiz de ülkemizde misafir ediyoruz” dedi.


Geçtiğimiz yıl toplam 56 bin mültecinin sınır dışı edildiğini söyleyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“20 Temmuz itibariyle rakam 43 bin. Bu yıl itibariyle de biz ortalama 80 bin, yani geçen seneden neredeyse, yüzde 40-50 civarında bir fazlalıkla sınır dışı işlemi gerçekleştireceğiz. Gerçekleştirmek zorundayız.”

İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “Kapıları açtığımızda hükümetleri 6 ay dayanamaz” diyerek Avrupa Birliği’ne de şöyle seslenmişti:


“Bunu kimse tehdit olarak algılamasın. Türkiye oyalanacak bir ülke değildir. Türkiye büyük mücadele ortaya koymaktadır. Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Bunlara hakları olmadığını bir kez daha söylüyorum. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz. İsterlerse deneyelim.”