Yunanistan Ankara’nın geçen yıl askıya aldığı ikili Geri Kabul Anlaşması’nı yeniden uygulama çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bolaris, yaptığı açıklamada 2018’de Yunanistan’a kaçak göçmen sayısının yüzde 37 arttığını belirterek, Ankara’nın geçen yıl askıya aldığı ikili Geri Kabul Anlaşması’nı yeniden uygulama çağrısında bulundu. Bolaris, bazı Yunan adalarında Türk turistler için ‘kapı vizesi’ uygulamasının ise süreceğini söyledi.


TÜRKİYE ziyareti sırasında gazeteci İpek Yezdani'ye konuşan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Markos Bolaris, kaçak göçmen geçişini durdurmak amacıyla Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanmış Geri Kabul Anlaşması’nın geçen sene Türkiye tarafından askıya alınmasının ardından, 2018’de Yunanistan’a karadan ve havadan geçen kaçak göçmen sayısında yüzde 37 oranında artış olduğunu belirterek, Türkiye’yi söz konusu anlaşmayı yeniden uygulamaya çağırdı.


KAÇAK GÖÇMEN ARTTI


Trabzon’da yeni bir vize başvuru merkezinin açılışı için Türkiye’ye gelen Bolaris, İstanbul’daki Yunanistan Başkonsolosluğu’nda Hürriyet’in sorularını yanıtladı : “Ülkelerimiz, 18 Mart 2016’da imzalanan AB- Türkiye ortak deklarasyonunun ardından yakından çalışıyordu ve bugüne dek bu anlaşmanın uygulanması son derece tatmin ediciydi. Ancak 2018’de Yunanistan’a hem denizden hem de karadan gelen göçmen akışında belirgin bir artış gördük. 2018’de yüzde 37 artış oldu, sadece 2019’un ilk üç ayında ise geçen yılki aynı döneme kıyasla yüzde 7 oranında artış var. Türkiye’nin göçmen akışını idare etmek için büyük çabalar harcadığının ve özellikle de çatışma bölgelerinden gelen mültecilerin yükünü taşıdığının hakkını teslim ediyoruz. Ancak aynı zamanda Türkiye’nin geçen yıl Haziran ayından bu yana İkili Geri Kabul Protokolü’nü askıya aldığını ve üçüncü ülke vatandaşları için AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nı uygulamadığını da biliyoruz. Bu nedenle artık kaçak göçmenleri Türkiye’ye göndermek mümkün değil. Türkiye’yi ikili protokolü uygulamaya devam etmeye çağıyoruz.”