İzmir'de kimliği olmadığı için tedavi edilmeyen Afgan mülteci hayatını kaybetti

İzmir’de kimliği olmadığı için tedavi edilmeyen Afgan mülteci Seyyit Soltan Hüseyini kaldırıldığı acil serviste hayatını kaybetti. Diyaliz hastası olan 41 yaşındaki Hüseyini’nin kardeşi Leyli Hüseyini, sorumluların yargılanmasını istedi.


Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre, mevzuattaki süre ve kimlik prosedürü nedeniyle sağlık hakkına erişimi engellenen Hüseyini, Afyon’da tedavi olmakta güçlük çekince İzmir’e akrabalarının yanına geldi. 11 Aralık günü bir devlet hastanesine giden Hüseyini kimliği olmadığı gerekçesiyle tedavi edilmedi. Hastaneden, muhtarlık ya da il göç idaresinden yazı getirmesi istendi. Hüseyini kardeşler evrak almak için uğraşsalar da alamadılar. Eve dönen Hüseyini ertesi gün rahatsızlığı ilerleyince ambulans çağrıldı ancak kurtarılamadı. Hüseyini’nin cenazesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 12 Aralık’ta düzenlenen ölüm belgesinden bir hafta sonra Afganistan’a yollandı. Otopsi işlemi de yapılmadı.


BELGE TÜRKÇE YAZILMIŞ


Leyli Hüseyini, belgenin Türkçe olmasından kaynaklı ’10 günlük süre hakkı’nda bilgilerinin olmadığını belirterek, “10 gün geçtiği için bir daha Afyon’a gitmemizi istediler ancak ne maddi durum ne de abimin sağlık durumu buna uygundu. Afyon’da hastaneye gittiğimizde korkutulduk, ‘Siz buraya gelemezseniz. Bir daha gelirseniz polise haber veririz, sınır dışı ederler’ dediler. Biz de abimin tedavisi için bir umut İzmir’e geldik. Kimliği olsaydı abim şimdi yanımda olacaktı. Biz başka bir mültecinin de başına böyle bir sorun gelmemesi için şikayetçiyiz. Hukuki destek istiyoruz” dedi.


İRAN’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN BİR GÖÇ HİKAYESİ


Seyyit ve Leyli Hüseyini önce İran’da yaşamaya çalıştı. İran’da yaşam koşulları mülteciler için uygun olmadığından kasımda Van üzerinden Türkiye’ye geçiş yaptılar. Van’da İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen 10 günlük yol izin belgesi ile Afyon’a gönderildiler. Burada göç idaresine başvuran Hüseyini kardeşler 10 günlük sürenin geçmiş olması gerekçe gösterilerek geri çevrildiler. Uluslararası koruma süreci başlatılmadığı gibi göç idaresinden, şehri terk etmeleri istendi.