Suriyeli mülteci kızlara saç bakımı

İHH İnsani Yardım Vakfı, sosyal medya hareketi olarak faaliyet gösteren Human Movie Team ve ForChildren işbirliği ile Suriye'deki mülteci kamplarında yaşayan 500 kız çocuğuna yönelik 'Hem saçlara hem kalplere örgü' projesini gerçekleştirdi.


'Saçlara örgü yüreklere kardeşlik götürüyoruz' sloganı ile yola çıkan ekip, gönüllü kuaförlerle Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde bulunan Siccu, Reyyan, Şemmarin ve Mukaveme mülteci mamplarında yaşayan çoğu yetim 500'den fazla kız çocuğunun saç kesimi ve bakımını yaptı.


Yönetmen Tülay Gökçimen'in katıldığı etkinlikte, mülteci kamplarının zorlu şartlarında yaşayan yüzlerce kız çocuğunun saçları rengarenk tokalarla süslendi. Gökçimen, “Belki de hayatlarında saçlarına hiç tarak değmemiş çocukların saçlarına bakım yaptık, tokalarla süsledik, onlara kız çocuğu olduklarını hatırlattık" dedi.

Türkiye'den gönüllü kuaför olarak katılan Gülsüm Akman, "Bu proje ile insani yardımdan öteye geçtik, bunun onları çok mutlu ettiğini gördük" dedi.


Reyyan mülteci kampında yaşayan 8 yaşındaki Nur ise “Bugün hayatımın en güzel günü. Burada olduğum için çok mutluyum" diyerek teşekkür etti.


Projenin, bölgedeki diğer kamplarda da yapılması planlanıyor.