Kocaeli'nin deprem konteynerleri mülteci çocuklara okul oluyor

5/6/2018

Başiskele Belediyesi Suriye’deki savaş ortamı yüzünden ülkemize sığınan mülteci çocukların eğitimi için, içindeki malzemelerle birlikte tam 60 konteyneri Kilis’e gönderiyor. Gönderilen konteynerlerden oradaki mülteci çocuklara bir okul inşa edilecek.

 

 

Kocaeli'nin Başiskele Belediyesi, İHH İnsani Yardım Vakfı Ortaklığı ile Kilis Öncüpınar Sınırı Azez ilçesinde okul kuruyor. Yeniköy Merkez Mahallesi’nde Deprem zamanından kalan ve daha sonrasında öğrenci yurdu olarak kullanılan 62 konteyner içindeki malzemelerle birlikte şimdi sınır ötesinde çadırlarda eğitim gören çocukların eğitim yuvası olacak.

 

Bölgede insanların çadırlarda, konteynerlerde ve prefabrik yapılarda kaldığını belirten İnsani Yardım Vakfı Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal,  “Özellikle Başiskele Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz’ın desteği ile Azez’e kurulacak prefabrik okul ile çocukların eğitim konusunda büyük bir açığı kapatılacak, çocuklar sağlıklı şekilde eğitimlerine devam edecekler. Kısa zaman için kurulumu gerçekleşecek olan prefabrik okulun önümüzdeki eğitim yılında hizmet verecek.” dedi.  

 

Okulun adının Başiskele Belediyesi tarafından belirleneceğini de belirten Yeşildal, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’a desteğinden dolayı yönetimi adına teşekkür etti


 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org