Mersin'de 112 mülteciyi 60 kişilik tekneyle Güney Kıbrıs'a geçirmek istediler

Mersin'de polis ve jandarma ekipleri tarafından Akdeniz açıklarında düzenlenen operasyonla yakalanan Suriyeli 112 mültecinin, 60 kişilik tekneye bindirildiği ortaya çıktı.


Adana İl Jandarma Komutanlığı ile Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, T.K. isimli organizatörün, irtibatlı olduğu kişilerle birlikte Suriyeli mültecileri, Mersin'de sahile yakın bölgelerdeki otellerde konaklatıp, teknelerle Akdeniz açıklarında bekletilen büyük yük gemilerine taşıdığı bilgisini aldı. Jandarma ve polis ekipleri, mültecileri yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gönderdiğini ve organize göçmen kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunduğunu belirlediği 8 şüpheliyi, 28 Şubat'ta teknik takibe aldı.


ORGANİZATÖR, 5 ÜLKEDEN ARANIYORDU


Ekipler, 1 ay sürdürülen çalışmalar sonucu harekete geçti. Şüphelilerin, 30 Mart günü Suriye uyruklu 112 mülteciyi önceden ayarlanan araçlarla Silifke ilçesi Taşucu sahilinde bulunan koylara götürdüğü ve buradan ayarladıkları tekneye yükleyerek, Kıbrıs Rum Kesimi'ne sevk edecekleri belirlendi.


Ekipler, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile yapılan koordineli çalışma sonucu mültecilerin taşındığı tekneye, dün akşam saatlerinde, Akdeniz açıklarında operasyon düzenledi. Teknedeki 7'si kadın, 9'u çocuk toplam 112 Suriye uyruklu mülteci alıkonuldu. Ardından çalışmaları genişleten ekipler, 5 ayrı ülkeden arandığı öğrenilen organizatör T.K. ile beraberindeki 3'ü Suriye uyruklu 7 kişiyi de yakaladı. İnsan kaçakçılarının 60 kişilik tekneye 112 kişiyi bindirdiği ortaya çıktı. Mülteciler, işlemlerinin yapılması için Mersin İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi. Gözaltına alınan 8 şüphelinin sorgusunun sürdürüldüğü belirtildi.