Fatma Şahin Hükümetin Suriye’nin kuzeyine 1 milyon mülteciyi döndürme planını açıkladı

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine ilk defa ‘Fırat Kalkanı’ adıyla 24 Ağustos 2016’da Suriye’de geniş kapsamlı bir operasyon düzenlemişti. PYD’yi etkisizleştirip sınırında ‘güvenli hat’ kurmayı planlayan Ankara, Türkiye’deki Suriyeli mültecileri de göndermek istiyor.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuya dair şunları söyledi: “(Fırat Kalkanı) Orada başarılan eğer bütün hat boyunca başarılırsa yaklaşık 1 milyon kişi hızlı şekilde ülkesine dönecek. Böylece bir koridor oluşturulacak. Komşularımızın hayatını hızla normalleştirecek ve yaşam kalitelerini artıracak sosyal projeleri üretip bölgesel rahatlamayı ve huzuru birlikte inşa etmiş olacağız.”


Başbakan Binali Yıldırım da ‘Zeytin Dalı Harekatı’nın odağındaki Afrin’de PYD’liler çıkarılınca, kente 350 bin kişinin döneceğini ifade etmişti.


Türkiye’de 3 buçuk milyon civarında Suriye uyruklu mülteci yaşıyor.


AA’ya konuşan Şahin, sınırda başta Cerablus olmak üzere hayatın normalleştiğini ifade ederek buradaki nüfusun 3 binden 100 bine çıktığını dile getirdi.


Şahin, Afrin alındığı zaman yapılacakları da anlattı: “Su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmalarıyla beraber, sosyal belediyecilik, okul onarımı ve oyuncak grubu da dahil insan yaşamına dokunan çalışmalarda önemli projeler üreterek sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle komşularımızın hayatını hızla normalleştirecek ve yaşam kalitelerini artıracak sosyal projeleri üretip bölgesel rahatlamayı ve huzuru birlikte inşa etmiş olacağız.”