Avrupa Birliği'nden Türkiye'deki mülteci çocuklara 31 milyon Euro tutarında ek destek

AB, Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı en zor durumdaki mülteci ve Türk çocuklar için UNICEF’e 31,4 milyon Euro tutarında fon desteği verdi.


Avrupa Birliği Türkiye’deki Mülteciler İçin Malî Yardım Programı en zor durumdaki mülteci ve Türk çocuklara eğitim ve çocuk koruma alanlarında sunduğu önemli desteği sürdürebilmesi için UNICEF’e 31,4 milyon Euro tutarında fon desteği verdi. UNICEF ve paydaşları Türkiye’de; “Ev Sahibi Topluluklarda Yaşayan Çocuklar ile Zor Durumdaki Suriyeli Çocuklara Yönelik Eğitim ve Çocuk Koruma Programı” kapsamında 165 bin çocuk, genç ve ergenin yanı sıra 10 bin öğretmene de ulaşmayı hedefliyor. 12 ay sürecek olan program, 2015 yılından bu yana AB ve diğer bağışçıların sağladığı malî destekler sayesinde elde edilen olumlu sonuçlar üzerine inşa edilecek.


Yaklaşık yarısı okula gidemiyor


Türkiye şu anda geçici koruma altında bulunan 3.4 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu nüfusun 1.5 milyonunu oluşturan çocukların 610 bini okula kaydolmuş durumda. Bu alanda elde edilen önemli kazanımlar ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin konuya ilişkin özverili çalışmalarına rağmen, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmak, eğitim ve çocuk koruma alanları başta olmak üzere ülkenin temel hizmetleri ve altyapısına büyük bir yük bindiriyor. Bu program ile, en zor durumdaki Türk ve Suriyeli çocukların, nitelikli erken çocukluk ve örgün eğitim olanaklarına erişiminin arttırılması, psikososyal durumlarının güçlendirilmesi, duygusal dengelerinin sağlanması ve daha korunaklı bir ortamın sunulması hedefleniyor.