Türk ve Suriyeli kadınlar birlikte üretiyor

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bir iş adamı tarafından kurulan tekstil atölyesinde istihdam edilen Türk ve Suriyeli kadınlar, hem meslek sahibi olmanın hem de aile bütçesine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.


Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bir iş adamı tarafından kurulan tekstil atölyesinde istihdam edilen Türk ve Suriyeli kadınlar, hem meslek sahibi oluyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor.


Şanlıurfalı girişimci Hamit Ataman tarafından kurulan Mehmet Kartal Tekstil Atölyesi'nde, mesleği olmayan 75'i Suriyeli 225 kadın istihdam edildi.


İşbaşı kurslarına katılarak ustalardan meslek öğrenen kadınlar, hem aile bütçelerine hem de ekonomiye katkı sağlıyor.


Bin beş yüz kişiye daha iş imkanı doğacak

İşletme sahibi Hamit Ataman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ve Suriyeli kadınlara istihdam oluşturmayı ve sosyalleşmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.


Ataman, işlerinin iyi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:


"Ben de kazanıyorum, kadınlarımız da kazanıyor. Sağlık Bakanlığı için 1 milyon kalemlik siparişimizi tamamlayarak teslim ettik. Şimdi UNICEF için 400 bin etek, 250 bin mont siparişi aldık ve üretimine başladık. Günde 5 bin ürün dikiyoruz. İnşallah 2 aya kadar bunları da teslim etmeye çalışacağız. Kadınlarımız burada hem meslek sahibi oluyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bundan dolayı çok mutluyum. Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ve eşinin de katkısıyla ilçede bin 500 kişinin çalışabileceği bir tekstil atölyesi projemiz var, onun da çalışmalarına başladık. İnşallah en kısa sürede hizmete sunarak, işsiz vatandaşlarımıza iş kapısı açmak istiyoruz."


Daha önce mesleği olmadığını anlatan Hasan, "Burada ben ve diğer arkadaşlarım meslek sahibi olmanın ve para kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize bu imkanı sağlayan Ataman'a çok teşekkür ediyorum." dedi.