2 milyon Suriyeli daha Türkiye’ye sığınabilir

10/1/2018

Hama ve İdlib'e yönelik yoğun bombardımanın ve artan çatışmaların, 2 milyona yakın Suriyeli'nin Türkiye'ye kaçmasına neden olabileceği ileri sürülüyor. 

 

  

Suriye Ordusu Hama kırsalında son 10 gün içerisinde 100'den fazla yerleşim biriminde kontrolü yeniden sağlamış durumda. 300 bin Suriyeli bir yandan hava saldırılarından kurtulmak, bir yandan da Suriye Ordusunun ele geçirdiği köylerden kaçmak için muhaliflerin kontrol ettiği İdlib bölgesine yöneldi. Yeni Şafak'tan Yılmaz Bilgen'in haberine göre, İdlib Yerel Meclisi, bu durumun devam etmesi halinde 2 milyondan fazla sivilin Türkiye sınırına sığınmaktan başka çaresinin kalmayacağı uyarısında bulundu.

B

ombardımanın aşırı derecede şiddetlenmesinin ardından sınıra giden yollarda izdiham yaşanmaya başladı. Bununla birlikte, iç bölgelerden Maaret el-Mısriyn ile sınır kasabası Sermede arasındaki 22 kilometrelik yol, mülteci izdihamı ve rejim uçaklarının tacizlerinden ötürü araçla 4 saatte alınabiliyor.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org