Konya'da 135 bin mülteci yaşıyor

KONYA'da 100 bini Suriyeli olmak üzere 135 bin mülteci yaşıyor. Çoğunlukla iki mahallede yaşayan Suriyeliler, Türklerle uyum içinde yaşadıklarını söylüyorlar. Konya'da mülteciler kent merkezinde genellikle Sahipata ve Şems-i Tebrizi Mahallesi'nde ikamet ediyorlar.


'TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM'


Suriye'den 4 yıl önce Türkiye'ye geldiğini belirten ve Sahipata Mahallesi'nde oturan Yasin El Hamdu (35), "4 yıldır Türkiye'de yaşıyorum ve buraya alıştım. Türkiye'yi, insanları ve Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyorum. Seyyar satıcılık yaparak elbise satıyorum ve geçimimi sağlıyorum" dedi. Şems-i Tebrizi Mahallesi'nde oturan ve babasına ait kasapta çalışan Mustafa Muhammed Elcuk (14), "Ben 2,5 yıl önce Halep'ten geldim. Önce İstanbul'a gittik, orayı sevmedik ve Konya'ya geldik. Buraya ailecek alıştık. Okula gitmiyorum. Suriye'de de kasaplık yapıyorduk. Aynı işimizi burada da sürdürüyoruz" dedi.Yine aynı mahallede oturan ve Suriye'ye dönmek istediğini belirtenÖmer Suto (18), Türkiye'ye 4 yıl önce geldik. Önce sanayide çalıştım. Şimdi telefoncu dükkanı açtım. Ama çok alışamadım Suriye'ye dönmek istiyorum dedi.


SURİYELİLERE ALIŞIYORUZ


Şems-i Tebrizi Mahallesi'nde bakkal işleten Mevlüt Fakı (65), mahallede yaşayan Suriye uyruklu sığınmacılarla, mahallenin sorun yaşamadan hayatını sürdürdüğünü belirtti. Fakı, "Mahallemizde yaşayan Suriyelilere alışıyoruz. Mecburuz, alışmasak ne yapabiliriz. Ancak mahallede yerli halk azaldı. Suriye sığınmacılara evlerini kiraya verip gittiler" dedi. Aynı mahallede manavlık yapan Ahmet Özbay (58) Sığınmacılarla uyum sorunu yaşamadıklarını ifade ederek "Suriyeliler zor durumda olduklarından dolayı onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Uyum sorunumuz yok. İnsan, insan olduktan sonra uyum sorunumuz yok. Gerektiği kadar da yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.