Dikili'de kayalıklarda mahsur kalan 68 mülteci zorlu bir operasyonla kurtarıldı

İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında kayalıklarda mahsur kalan mültecilerin tamamı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.


Alınan bilgiye göre, gece "ALO 158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı"nı arayan bir kişi, bir grup mültecinin denizdeki kayalıklarda mahsur kaldığı ihbarında bulundu. Konuyu araştıran Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, aramanın Dikili'nin Bademli Mahallesi açıklarından yapıldığını belirledi. Bölgeye hareket eden sahil güvenlik botları ve helikopteri, kayalıklarda bir lastik bot ile 68 mülteci olduğunu tespit etti. Bunun üzerine bölgeye 2 helikopter ve denizden de Sahil Güvenlik Komutanlığı botu gönderildi.


Bölgenin kayalık olması nedeniyle havanın aydınlanmasını bekleyen ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte mahsur kalan mültecilere helikopterle insani yardım ulaştırdı. İlk etapta kayalıklarda bekleyen 4 çocuk, arama kurtarma timi tarafından çelik halatla helikoptere alındı. Çocuklar, helikopterle Dikili Limanına götürüldü. Diğer mülteciler ise deniz yoluyla Dikili Limanına götürülecek.


Mahsur kalan mültecilerin tamamı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Bu arada, mültecileri taşıyan lastik botun kayalıklar arasında olduğu görüldü.