Yunan polisi şiddet uyguladığı mültecileri Türkiye’ye geri gönderdi

Edirne’de Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmek isteyen mülteciler, Yunan polisi tarafından darp edilerek Türkiye’ye gönderildi.


Dört mülteci, yasa dışı yollarla nehir üzerinden Yunanistan’a derme çatma bir salla geçti. Ancak Yunanistan polisi mültecilerin ülkeye girişine izin vermedi, darp ederek Türkiye’ye gönderdi.

Sınırdaki tarlaların sahiplerinin haber vermesiyle Türk devriyeler tarafından teslim alınan mülteciler sağlık kontrolünden geçirildi, darp edildikleri tespit edildi. Mülteciler daha sonra işlemleri için Edirne Göç İdaresi’ne teslim edildi. Mültecilerin kimliklerine ilişkin çalışma sürüyor.


Öte yandan son bir ayda 600 mültecinin benzer muameleye maruz kalarak Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderildiği öğrenildi.


Mülteciler için Geri Kabul Anlaşması prosedürlerinin uygulanmaması tartışma konusu oldu. Buna göre gerekli işlemlerin ardından mültecilerin geri gönderilmesi gerekiyordu. Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org