© refugeenewsturkey.org

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Göç ve mülteci sorunu tüm yönleriyle Düzce Üniversitesi'nde tartışıldı

28/11/2017

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Düzce Valiliği’nin katkılarıyla Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Göç ve Mülteci Kongresinin ikinci gününde de alanında uzman konukların katılımıyla bilimsel içerikli oturumlar gerçekleştirildi.

 

 


Dünyanın en önemli sosyal meselelerinden olan göç ve mülteci konusunun tartışılmasına ön ayak olan Düzce Üniversitesi’nin organize ettiği kongrede, ihtisas sahibi akademisyenler ve araştırmacılar konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.


Dünyanın farklı coğrafyalarındaki birçok ülkeyi etkileyen ve trajik sonuçlara yol açan göç ve mülteci sorununa karşı insan merkezli çözüm önerilerinin tartışıldığı kongrenin ikinci gününde; “Modern Göç Hareketleri ve Göç Olgusu”, “Türkiye’deki Farklı Milletlerden Göçmenler”, “Mültecilerin İstihdamı” ve “Mültecilerin Çalışma Hayatına Katılımları” başlıklı oturumların yanı sıra “Mültecilerin Farklı Bölgelerdeki Yaşam Deneyimleri”, “Göçün Toplumsal ve Kültürel Etkileri”, “Suriyeli Sığınmacılar: Kimlik ve Uyum” ile “Medya ve Sanat Bağlamında Mülteciler” başlıklarında oturumlar gerçekleştirildi.


Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ile yerli ve yabancı akademisyenlerin katıldığı oturumlarda, konuyla ilgili muhtemel çözüm önerileri sosyal bilimler perspektifiyle aktarılarak kaynağı insan olan göç ve mülteci problemine karşı karar alıcıların faydalanabileceği yeni yaklaşımlar ve bakış açıları geliştirildi.


Başkanlığını Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı kapanış oturumunda kongrenin genel değerlendirilmesi yapıldı. 1. Uluslararası Göç ve Mülteci Kongresi, kapanış oturumunun ardından sona erdi.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
Please reload

Search by Tags /
Etiketle  Arama
Follow us / Bizi takip edin
Refugee lives matter!
İlgili Linkler
Recommanded Reading