İstanbul'da bir bodrumda zincirlenerek alıkonulan 57 Pakistanlı mülteci kurtarıldı

28/11/2017

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bir evin bodrum katında elleri ve ayaklarından zincirlenerek zorla alıkonulan 57 Pakistanlı mülteci, düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Pakistanlı 3 insan kaçakçısının gözaltına alındığı olayın arkasında gayrı resmi bir para transfer sistemi olan "Havala" çıktı.

 

 

İddiaya göre;  çete, kaçak göçmenlerle “Havala” sistemi ile anlaşma yaptı. Kaçak göçmenler, ülkelerindeki bir döviz bürosuna kişi başı 10 bin dolar yatırarak şifre aldı. Şifreyi alan göçmenler bu bilgiyi yakınları ile paylaştı. Göçmenler Avrupa’da gidecekleri ülkeye ulaşınca ailelerini arayacaklardı. Şifre döviz bürosuna iletilecekti. Bürodaki şüphelilerde komisyon karşılığı bu paraları çeteye transfer edecekti.

 

İnsan kaçakçıları, kandırdıkları Pakistanlıları Avrupa’ya geçirmeden paraları talep etti. Zincirlenen göçmenlere “Ailenizi arayın, Avrupa’ya vardım” demeleri ve şifreleri döviz bürosuna bildirmeleri için baskı yapıldı. Bu talebi kabul etmeyen göçmenlere işkence yapıldı. Günlerce süren baskı ve zulüm polisin operasyonuyla son buldu. Pakistanlıların kurtarıldığı bodrumda şans eseri ölen kimsenin bulunmadığı belirtildi.


Olay çıkan gürültüden rahatsız olan mahalle sakinlerinin, durumu polise bildirmesiyle açığa çıktı. İhbar üzerine adrese gelen ekipler, bir binanın bodrumda elleri ve ayaklarından zincirlenmiş onlarca insanla karşılaştı. Operasyonda işkenceye uğrayan mültecilerin zincirlenmiş anlarına ait fotoğraflar da ele geçirildi.


Pakistan uyruklu 57 mülteci kurtarılırken, göçmen kaçakçısı 3 Pakistanlı ise yakalanarak gözaltına alındı.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org