3 yaşındaki Ganalı mülteci çocuk annesinin sırtında İran-Türkiye sınırındaki Karasu Çayından geçerke

İran sınırındaki Karasu Çayını geçerek Türkiye'ye giren Afganistan ve Gana uyruklu bir gruptan geriye Karasu Nehrinde donan 3 yaşındaki bir bebeğin cansız bedeni kaldı.


Karasu Çayı-Iğdır

Göçmen kaçakçıları İran üzerinden Ağrı Dağı eteklerinden mültecileri geçirerek Aralık ilçesine getirdi. Kaçakçılar, Karasu Çayını geçirerek getirdikleri mültecileri, minibüsle boş bir alana bıraktı. Bir ihbar üzerine olay yerine giden polis ekipleri, annesinin sırtında 3 yaşındaki donmuş bebek cansız bedeniyle karşılaştı.


Çevrede yapılan aramada üstleri ıslak bir şekilde ölmek üzere olan bazı diğer mülteciler de bulunarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.


Annesinin sırtında cansız şekilde bulunan Gana uyruklu Muhammed isimli bebek otopsi için Erzurum’a gönderildi. Donarak öldüğü tespit edilen Muhammed bebek, yasal işlemlerin yapılmasının ardından Erzurum’da kimsesizler mezarlığına defnedilecek.


İnsan kaçakçılarının Jandarma ve polis kontrolünü fark ederek mültecileri yolda bırakıp kaçtıkları tahmin ediliyor. Güvenlik güçleri, insan kaçakçılığı yapanların yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.


Öte yandan hayatını kaybeden Muhammed bebeğin annesi 25 yaşındaki Fatma'nın ifadesine ulaşıldı. İfadede şu bilgiler yer aldı: "İran'da insan kaçakçılığı yapan çete pasaportumuza el koydu. Elbiselerimi, telefonumu aldılar. 15- 20 kişilik mülteci bir grupla Türkiye'ye getirip attılar. Karasu Çayını çocuğum sırtımda geçtik. Çok soğuktu. Kıyıya geldiğimde Muhammed ıslanmış, soğuktan donmuştu. Yola kendimi attım. Yoldan gelip geçen araçlardan yardım istedim. Polisler buldu beni. Bebeğimin donarak öldüğünü söylediler. Sonra Erzurum'a gönderildik."


Erzurum'da hastanede tedavi gördükten sonra Yenişehir Polis Merkezinde ifadesi alınan Ganalı mülteci kadının, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiği öğrenildi.