Mültecilerin Uzun Yürüyüşü

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, önceki akşam Atlas Sineması’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a 39 ülkeden toplam 107 filmin gösterileceği festival 26 Kasım’a kadar devam edecek.


Star Gazetesi yazarı Bedir Acar'ın bildirdiğine göre Festivalin bu yılki yeni bölümü ‘Uzun Yürüyüş’ oldu. Çağımızın en önemli sorunu haline gelen mülteci sorununu sinemada etkileyici bir dille anlatan 3’ü uzun, 5’i kısa olmak üzere 8 filmi bir araya getiren bu özel seçkide, Bosnalı yönetmen Aida Begic’in son filmi ‘Never Leave Me / Bırakma Beni’ de yer aldı. Dünyaca ünlü kadın yönetmen Aida Begic’in, Suriye’deki savaştan Şanlıurfa’ya kaçan üç çocuğun zorlu hayat koşullarına rağmen bir arada kalmalarının etkileyici hikâyesini çocukların gözünden anlatan filmin İstanbul galası ise dün akşam yapıldı. Begic’in de katıldığı gösterimde ünlü yönetmen, izleyicilerin sorularını yanıtladı.


Boğaziçi’ne özel seçki


‘Uzun Yürüyüş’ bölümünde Kornel Mundruczo’nun son filmi ‘Jüpiter’in Uydusu’, Ziad Kalthoum’un belgeseli ‘Çimentonun Tadı’, Anne-Claire Adet’in kısa belgeseli ‘Sığınaklar’, Christoph Eder ve Jonas Eisenschmidt’in belgeseli ‘Seyyar Satıcı’, Elma Neykova’nın ‘Midilli İmamı Mustafa’, Yorgos Zois’in ‘Sekizinci Kıta’ ve Shady El-Hamus’un ‘Gecenin Gölgesi’ filmi yer alıyor. Film gösterimleri Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.