Maraş'ta Suriyeli mülteci çocukların eğitim alacağı okul açıldı

Türkiyeli çocuklar ile birlikte, Suriyeli ve diğer mülteci çocuklara da eğitim verecek olan yeni bir okulun açılışı Maraş’ta düzenlenen resmi bir törenle yapıldı. Bu okul, Alman Federal Hükümeti adına KfW’nin finansal desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF ortaklığında inşa edildi.


Toplam 1.380 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip okulda 20’si ilkokul 4’ü okul öncesi eğitim olmak üzere 24 derslik bulunuyor. Eğitimin Türkçe yapıldığı ve ulusal müfredatın izlendiği okulda çocuklara öğrenip kendilerini geliştirebilecekleri güvenli bir ortam sağlanıyor.


Suriye’deki çatışmalar yedinci yılınında, Türkiye 3,2 milyonunu Suriyelilerin oluşturduğu en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunuyor. Bu mültecilerin 1,4 milyonunu ise çocuklar oluşturuyor. Ekim 2017 itibarıyle 600 binden fazla Suriyeli çocuk ülkenin çeşitli bölgelerindeki okullara kayıtlı olmasına rağmen, sayıları 350 bini aşkın çocuğun hala okul dışında kaldığı tahmin ediliyor.


UNICEF, eğitime erişimin artırılması, kapsayıcı eğitimin kalitesinin gerek Türkiyeli gerekse mülteci çocuklar için güçlendirilmesi için çalışıyor.


Bir çocuk kuşağının yok olmaması için

UNICEF, 2014 yılından bu yana Alman Hükümeti tarafından sağlanan desteklerle birçok faaliyet gerçekleştirdi. Bu faaliyetlerden bazıları arasında; toplamda 21.600’den fazla çocuğun yararlanacağı yeni bir okul ve 282 konteyner derslik sağlanması; Maraş, Kilis, Hatay ve Adana illerinde 200’den fazla geçici eğitim merkezinin yenilenmesi veya yeniden donatılması; 6.500’den fazla Suriyeli gönüllü öğretmene aylık teşvik ödemesi sağlanması; ülkenin çeşitli yerlerinde 68 binden fazla Suriyeli öğrenciye okul çantası ve kırtasiye malzemesi temin edilmesi; 62 binden fazla çocuğun 10 ilde kurulan UNICEF destekli 23 adet “Çocuk ve Ergen Dostu Alan”da verimli zaman geçirme etkinliklerinden ve psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması yer almaktadır.


Maraş’taki okulun açılış töreninde konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle “Çocukların eğitimine yatırım yapmak yalnızca onların değil kendi geleceğimize de yatırım yapmak anlamına gelmektedir” dedi.