Vali Yerlikaya: "Gaziantep’teki Suriyeli sayısı resmi kayıtlara göre 343 bin ama benim düşüncem

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, şehirlerinde 150 bin Suriyeli’nin ikametgahsız yaşadığını söyleyerek bu durumun acilen aşılması gerektiğini ifade etti.

Gaziantep Valisi Yerlikaya, “2012-2017 5 yılda şehrimizde 373 bin 949 doğum olmuş. Bunun 53 bin 512 toplan doğumların yüzde Suriyeli sığınmacı kardeşlerimizin” diye konuştu. Suriyelilerin istedikleri şehirde gelişi güzel şekilde yaşamasının yanlış olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, “Suriyeli sığınmacıların ülkeye kabul edilmelerinden itibaren istediği vilayette yaşamayı kendilerine bırakmışız. Bu yanlış bir uygulamadır. Bizim hangi ilde hangi ilçede hangi özellikte misafirlerimizi ikamet ettirmemiz gerekir diye bir planlama yapmamız gerekir” şeklinde konuştu.

Vali Yerlikaya Türkiye’de sığınmacılarla ilgili kayıt sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, “Türkiye genelinde sığınmacı kardeşlerimizle ilgili bir kayıt sıkıntısı var. Bunu bir an önce aşmamız gerekiyor. Suriyeli plakaların Türk plaka sistemine dönüştüğü gibi bir sistemi derhal hayata geçirmemiz lazım. Gaziantep’teki Suriyeli sayısı resmi kayıtlara göre 343 bin ama benim düşünceme göre 500 bine yakındır. Diğerleri hala kayıt altına alınmadı. Bizim bunu bir an önce çözmemiş gerekiyor. Çünkü kayıtsız olan Suriyelilerin sayısı azımsanacak bir rakam değil. Gaziantep’te 150 bine yakın kayıtsız Suriyeli var, ve ben sadece 235 bin Suriyelinin ikametgahını biliyorum. Geriye kalanların nerede yaşadıklarını bilmiyorum. Bunun için şehrin gelecek planlamasını yapmakta sıkıntı çekiyoruz” dedi.