Suriyeli 30 bin mülteci çocuk sosyal uyum eğitimi aldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde, kamplar dışında yaşayan 30 bin Suriyeli çocuğa, topluma ve yeni hayatlarına yönelik yaşadıkları uyum problemlerinin en aza indirilmesi amacıyla "sosyal uyum" eğitimi verildi.


Anadolu Ajansı muhabiri Merve Yıldızalp'in bildirdiğine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde, kamplar dışında yaşayan 30 bin Suriyeli çocuğa, topluma ve yeni hayatlarına yönelik yaşadıkları uyum problemlerinin en aza indirilmesi amacıyla "sosyal uyum" eğitimi verildi.


Bakanlık ile UNICEF işbirliğinde hayata geçirilen "Sosyal Uyum Programları" ile Türkiye'de kamp dışında yaşayan Suriyeli çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması, Türk çocuklar ile Suriyeli çocuklar arasında karşılıklı diyalog ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amaçlanıyor.


Suriyeli çocukların sosyal uyum problemlerini en aza indirmeyi amaçlayan proje kapsamında, toplumdaki mevcut risk ve kaynaklarla ilgili farkındalıklarını artırmak, haklarına uygun bir yaşam sürmelerini sağlamak ve aynı zamanda kültürler arasında karşılıklı anlayışın ve hoşgörünün geliştirilmesi hedefleniyor.


Topluca sığınma amacıyla sınırlara gelen ve Türkiye'ye kabul edilen Suriye uyruklu kişilere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından geçici barınma merkezleri oluşturuldu. Suriye uyruklu refakatsiz çocuklara ilişkin hizmetler ise Bakanlık tarafından yürütülüyor.


Çalışmalar 18 ilde yürütülüyor


Çocuk Hakları İl Çocuk Komitelerine kayıtlı Türk ve Suriyeli çocuklar tarafından akran eğitimi tekniğiyle verilen eğitimler ile sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler şeklinde gerçekleştirilen programlarla bugüne kadar 30 bin çocuğa ulaşıldı.


Bakanlığın 2016'da hayata geçirdiği çalışmalar, kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuk sayısının fazla olduğu Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kocaeli, Malatya, Edirne ve Muğla'da yoğun olmak üzere 18 ilde gerçekleştiriliyor.


Kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklara yönelik Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sosyal uyum merkezleri aracılığıyla verilen eğitimler, özellikle Suriyeli çocukların yoğun olarak yaşadığı iller başta olmak üzere çeşitli şehirlerde devam edecek. Gelecek yıl kamp dışında yaşayan çocuklara yönelik gündüzlü hizmet sunan merkezlerin kurulması amaçlanıyor.