Hakkari Şemdinli'de altı aylık Iraklı mülteci bebek donarak öldü

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesinde, Musul ve Kerkük’teki çatışmalardan kaçan 2 bin Türkmen ve Arap mülteci kışın sert koşullarına karşı çadır ve bırandalarda kalıyor. Kampta kalan 6 aylık bir bebek soğuktan yaşamını yitirdi. Mülteciler kendilerine yardım eli uzatılmasını istiyor.


IŞİD'in Irak ve Suriye’deki saldırıları ile Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi örgütünün, son günlerde Kuzey Irak’a dönük başlattığı operasyonlar yüzünden çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan binlerce Türkmen ve Arap, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesine sığındı. Irak, İran ve Türkiye sınırında bulunan Şemdinli Derecik Jandarma Karakol Komutanlığı askeri üs bölgesinde kendi imkânlarıyla yaptıkları derme çatma çadırlarda hayat mücadelesi veren mülteciler, yardım beklediklerini söylediler.


Bir bebek öldü


Soğuk havalar nedeniyle geçen günlerde 6 aylık bir bebek yaşamını yitirdi. Derecik’te sığınmacılar için gönüllü çalışan Uğur Kaya, “Kışın gelmesiyle birlikte durumları daha da kötüleşen sığınmacılar kendilerini ısıtacak bir battaniye bekliyor. Kaçak yollarla Şemdinli’ye geçtikleri ve resmi mülteci olmadıkları için devlet yardım etmiyor” diye konuştu. Hastalandıklarında hastaneye bile gidemeyen sığınmacılara 4 TIR eşya gönderdiklerini ama bunların yeterli olmadığını ve kışın gelmesiyle birlikte daha çok ihtiyaç oluştuğunu belirten Kaya, sayıları her geçen gün artan mültecilere bir an önce yardım gönderilmesi gerektiğini söyledi.