Bodrum açıklarında kaybolan 8 mülteciyi ararken 35 mülteciyle karşılaştılar

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın Kalimnos Adası'na yasadışı yollardan geçmeye çalışan mülteci teknesinin batması sonucunda kaybolan 8 kişi için arama kurtarma çalışmaları gün ağarmasıyla birlikte yeniden başladı. Arma çalışmaları sırasında şüphelendikleri bir balıkçı teknesini durduran Sahil Güvenlik Ekipleri 35 Afgan uyruklu mülteci yakaladı.


Önceki sabaha karşı Kalimnos Adası açıklarında Yunan karasularında göçmenleri taşıyan tekne su alarak batmıştı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından 16 kişi sağ olarak kurtarılırken, 2 kişinin cansız bedeni Turgutreis açıklarında Türk Sahil Güvenlik ekiplerince bulunmuştu. Bölgede kayıp olan 8 kişiyi arama kurtarma çalışmaları ise havanın aydınlanmasıyla sabah saatlerinde tekrar başladı.

Aramalarda 35 kaçak mülteci yakalandı


Denizde kaybolan 8 mülteciyi gün boyu arayan Sahil Güvenlik ekipleri havanın kararmasıyla birlikte arama kurtarma çalışmalarına ara vermişti. Dün sabah saatlerinde arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlayan ekipler bir balıkçı teknesinden şüphelenerek durdurdu. Durdurulan balıkçı teknesini arayan ekipler teknenin içerisinde balık istifi yolculuk yapan 35 Afgan uyruklu mülteci ile karşılaştı. Sahil güvenlik botuna alınan mülteciler Bodrum Sahil Güvenlik komutanlığına getirildi. Denizde şişme bot ile kaçmaya çalışan bir Türk organizatör ise ekipler tarafından yakalandı.

Öte yandan, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin yanı sıra Yunan Sahil Güvenlik ekipleri de arama kaybolan 8 mülteciyi arama çalışmaları yapıyor.