Mülteci aileye linç girişimi davası başladı

İzmir'de linç girişimine maruz kalan mülteci ailenin davasının ilk duruşması görüldü. Davada tek sanık, basit yaralama suçundan yargılanıyor.


İzmir Adliyesi

İzmir'in Bornova ilçesinde geçtiğimiz yıl başta ev sahipleri olmak üzere mahalle halkının linç girişimine ve nefret söylemlerine maruz kalan Suiryeli mülteci E. ailesinin açmış olduğu ilk dava bugün görüldü. Dosyadaki tek sanık basit yaralama, hakaret ve tehdit suçlamaları ile yargılanıyor.


20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına Halepli E. Ailesi ile avukatı Ayşegül Karpuz ve sanıklar katıldı. Ayrıca Halkların Köprüsü Derneği de duruşmayı izledi.


Sanık M. C. kendisinin saldırmadığını ve hakaret etmediğini asıl saldırganların başkalarının olduğunu söyledi. Diğer saldırganların sopa ve bıçaklarla gelerek saldırdığını anlatan M.C. polislerin diğer saldırganları tanıdığını da aktardı.


Mülteci E. Ailesi de yaşadıkları saldırıları anlattı. Darp edildiklerini, tehdit ve hakarete maruz kaldıklarını söylediler. H. E. aralarında dosyadaki sanık M.C.'nin bulunduğu kalabalık bir grubun saldırdığını belirtti.


Ailenin avukatı Ayşegül Karpuz da soruşturma aşamasında gerekli araştırmaların yapılmadığını belirterek dosyaya sunacakları şüpheli isimlerin ve polislerin de dinlenilmesini talep etti.


Hakim dosyadaki emniyet tutanağında ismi bulunan polislerin dinlenilmesine karar vererek duruşmayı 25 Ocak'a erteledi.

NE OLMUŞTU?


2016 yılının Ağustos ayında çocuk kavgası bahane edilerek Halepli mülteci E. Ailesi önce ev sahipleri ardından da 2 gün boyunca mahalle halkının saldırılarına, ölüm tehditlerine ve nefret söylemine maruz kalmıştı. Bir kısmı polisin gözü önünde gerçekleşen saldırılar sonrasında ailenin bütün üyeleri darp raporu almıştı. Aile, eşyalarını bile alamadan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.