Suriyeli işadamları ile Kilisli işadamları aynı masada buluştu

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği toplantıda, Türk ile Suriyeli sanayici ve iş adamları bir araya gelerek Suriye ile ticaret olanaklarını değerlendirdi.


Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Toplantı Salonundaki toplantıya KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ, Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU ile yönetim kurulu üyeleri, sanayici ve iş adamları, Azez Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Semih KATTUR ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplanın açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ; “Hep birlikte zor günler geçirdiklerini ve tarifi imkânsız acılar yaşadıklarını, onarılması güç yaralar aldık, Devletimizin yapmış olduğu Fırat Kalkanı Harekâtı ile sınırın bu tarafında da öbür tarafında da huzur ortamının sağlandı. Şimdi yaraları sarmaya çalışıyoruz. Bu zorlu süreci ancak karşılıklı yardımlaşma ile atabileceğimize inanıyorum. Birlikte bunun için çaba sarf etmeli ve bu konuda güçlerimizi birleştirmeliyiz. Tarihten gelen kardeşlik bağlarımız buna müsait zemin hazırlamaktadır. Karşılıklı ihtiyaçlarımız var. Bunların karşılanması için karşılıklı ticaretimizi geliştirmeli ve var olan ticari imkânlarını attırmalıyız. Bu konuda eksikliklerimizi, sorunlarımızı, tespit etmeliyiz. Ve bunlara hep birlikte çözüm önerileri üretmeliyiz. Üretilen çözüm önerilerini hem Suriye hem de Türkiye’de ilgili ve yetkili makamlara sunmalı ve takipçisi olmalıyız” dedi.

Azez Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Semih KATTUR, Fırat Kalkanı Harekâtı için teşekkür ederek, "Emniyetimiz ve istikrarımız sağlanmaya başladığı için, son günlerde ülkemizde yaşanan gelişmeler için Allah’a şükür ediyoruz. Biz hakikaten istikrara inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyetine Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında teşekkür ediyorum. Ticaret için iki ülke çok önemlidir. Yardımlaşmamız bir araya gelmemiz iki taraf için çok önemlidir. Azez ticaret odasını yeni oluşturduk. İki tarafta da hizmet etmek için çalışacağız” dedi.

Daha sonra toplantıya katılan ve söz alan Türk ve Suriyeli sanayici ve işadamları sırayla yaşadıkları sorunları ve taleplerini anlatarak çözüm önerilerinde fikirlerini anlattılar.