Mülteci-Der İzmit'te etkinlik düzenledi

İzmir merkezli bir STK olan Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der) yetkilileri İzmit'te bir dizi etkinlikte bulundu.


İzmit Belediyesi’ni ziyaret

Mülteci-Der’den proje koordinatörü Nazlı Bilgekay, idari sorumlu Pırıl Erçoban, koruma sorumlusu Rana Dayıoğlu Oyman ile avukat Ayşegül Yılmaz Karaağaç, ilk olarak İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç, Kadın-Aile Hizmetleri Birim Sorumlusu Asuman Sert ile bir araya gelerek mültecilere yönelik projeler hakkında görüş alışverişinde bulundular.


Al Shami Kitchen-Şam Mutfağı

Gerçekleşen toplantının ardından İzmit Belediyesi tarafından mültecilerin yaşamlarını kolaylaştırmaya ve iyileştirmeye yönelik olarak yaklaşık iki yıldır yürütülen Al Shami Kitchen-Şam Mutfağı ziyaret edildi. Orhan Mahallesi’ndeki Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde bulunan mutfak hakkında konuklara detaylı bilgi verildi. Mülteci-Der yetkilileri, burada Suriyeli mültecilere, 3 saat boyunca idari işlemler ve idari kararlar, çalışma izni, Türkiye’de evlilik, yüksek öğretim, sağlık, eğitim hakkı, ayrımcılık ve nefret suçu konularında bilgilendirme yaptılar.