10 yaşındaki minik Alp Suriyeli mülteci çocukları satrançla tanıştırdı

Alp Aydınlar henüz 10 yaşında. Suriyeli mülteci çocuklar için geliştirdiği “Umut için Bir Hamle” isimli sosyal sorumluluk projesi ile Kanada’da çok prestijli bir ödül kazandı. Üstelik Uluslararası Oyun Derneği’nin bu ödülünü alan en küçük yarışmacı da oldu. Bu proje sayesinde 8-12 yaş arasında satrançla tanışan 123 Suriyeli mülteci çocuktan 5’i, şimdi lisanslı sporcu.


Alp Aydınlar, geçtiğimiz ay, Suriyeli mülteci çocuklara yönelik geliştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle uluslararası yarışmacıların arasından sıyrıldı ve 1993 yılından beri verilen çok prestijli bir ödül kazandı.

Uluslararası Oyun Derneği (IPA) tarafından Kanada’nın Calgary şehrinde düzenlenen konferansta; Kanada’dan 2, İtalya, Yeni Zelanda ve Hong Kong’tan birer yarışmacının yanında “Mükemmellik ve Etkinin Tanınması” ödülünü kazanan en küçük aday oldu.


Alp Aydınlar, ödül almanın kendisine çok gurur vermekle beraber Suriyeli mülteci çocukları satrançla tanıştırmaktan ve onlarla arkadaş olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

“SATRANÇ OYNAMAK, SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLARDA FARK YARATTI”

5. sınıf öğrencisi olan Alp Aydınlar, projesi hakkında şunları söyledi: “Sınıfımla birlikte, bir sosyal sorumluluk projesi için Suriyeli öğrencilerle görüşmek için Zehra Ülker ilkokulu Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettik. Suriyeli öğrencilerin yoğun ders yaptıklarını ama bunun dışında farklı aktivitelerinin olmadığını fark ettim. Ben de bu duruma üzüldüm ve onların oyun oynayacağı bir proje geliştirmek istedim. Kendim de satranç oynuyorum ve lisanslı oyuncuyum. Onlar da satranç oynamalı diye düşündüm.”

“UMUT İÇİN BİR HAMLE”

Bir proje geliştirmek için kolları sıvadığını söyleyen Alp Aydınlar, projesine “Umut için Bir Hamle” ismini verdiğini belirterek, proje ile 123 Suriyeli mülteci çocuğun satranç oynadığını ve içlerinden 5’inin Türkiye Satranç Federasyonu’ndan lisans alarak turnuvalara katıldığını belirtti.