Üsküdar'da Suriyeli aktivist anne ile gazeteci kızını öldürdüğü iddia edilen zanlı Bursa'da


Üsküdar'da yaşadıkları evde öldürülen Suriyeli muhalif aktivist Orouba Bakarat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat'ın katil zanlısının Bursa'da yakalandığı aktarıldı.


Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği ekipleri, cesetlerin 2-3 günlük olduğunu kaydederken evde yaptıkları incelemede anne ve kızının vücudunda boğulma izleri olduğu belirlemişti.


Kokmasını engellemek için deterjan kullanmıştı


Yeni Şafak'ın haberine göre katil zanlısı İstanbul'a getiriliyor. Orouba Barakat, işkence gören rejim muhalifleri ile röportaj yapmış, belgeseller çekerek dünya kamuoyuna duyurmuştu. Suriye'de iç savaşın ardından İngiltere'ye giden Orouba Barakat, bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşadıktan sonra İstanbul'a gelmişti. Cinayet bürosu, evde yaptıkları incelemede anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtmişti. Katillerin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla detarjan kullandığı da öğrenilmişti.

Akrabaları ABD'de öldürülmüştü


Korkunç cinayeti dünyaya Orouba Barakat’ın kız kardeşi Shaaza Barakat duyurmuştu. Shaaza Barakat’ın Mavi Marmara yolcularından olduğu öğrenilirken, Şubat 2015’te Amerika’da katledilen 3 Suriye’linin de Barakat’ın akrabalarından olması dikkat çekti. Shaaza Barakat’ın yeğeni olan Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve eşinin kız kardeşi Razan Muhammed Ebu Salha, ABD’de 2015 şubatında silahlı saldırı sonucu katledilmişti.


Shaaza Barakat, sosyal medyadan “Bıçaklamışlar... 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifş a ederdi. Şimdi o ve kızı Halla’nın ismi manşetlerde... Bunu yapanlar, zulüm sizi bulacak” diyerek duyurmuştu.