Kızılay Kart Suriyeli mültecilere umut oldu

13 dilde haber yayını yapan Euronews televizyon kanalı Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Kızılay Kart uygulamasını anlatan bir habere imza attı.


Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaşta 465 binden fazla Suriyeli hayatını kaybetti ya da kayboldu. Bu sayının neredeyse dörtte birini siviller oluşturuyor. Tüm dünyada yaklaşık 5 buçuk milyon Suriyeli mülteci olarak yaşıyor. Dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülke Türkiye’de ise kayıtlı 3 milyon 100 bin Suriyeli mülteci var.


Şanlıurfa Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde iki milyon kişinin yaşadığı bir şehir. Bu tarihi ve turistik şehir Suriyeli mültecilerin başlıca varış noktalarından bir tanesi. Bunun nedeni Şanlıurfa’nın Suriye sınırına sadece 50 kilometre uzaklıkta olması. Kentte, nüfusunun dörtte birinden fazlasına denk gelen kayıtlı yaklaşık 550 bin Suriyeli bulunuyor.


13 dilde haber yayını yapan Euronews televiizyon kanalı işte bu mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Kızılay Kart uygulamasını anlatan bir habere imza attı. Kızılay Kart sayesinde yüzbinlerce Suriyeli mülteci temel ihtiyaçlarını, alışveriş noktalarından verileni değil tercih ettiğini alarak karşılayabiliyor. Acil Sosyal Güvenlik Ağı Projesi çerçevesinde verilen bu kartlar Türkiye’de en fakir mültecilerin yaklaşık bir milyonunu destekleyen AB destekli bir program.


Bir yıl önce başlatılan program, AB’nin şimdiye kadar finanse ettiği en büyük insani yardım projesi. Acil Sosyal Güvenlik Ağı projesi, yıl sonuna kadar 1 milyon 300 bin mülteciye ulaşmayı hedefliyor. AB İnsani Yardım Ofisi tarafından finanse edilen proje, Dünya Gıda Programı, Türk Kızılayı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa yürütülüyor.