AB ülkelerinden söz verdiği sayıda mülteciyi kabul eden çıkmadı

İtalya ve Yunanistan'daki 160 bin sığınmacının iki yıl içinde diğer ülkelere yerleştirilmesi planında süre bugün doldu. AB ülkelerinden söz verdiği sayıda mülteciyi kabul eden çıkmadı.


Türkiye 3 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi topraklarında barındırırken, AB ülkeleri toplam 160 bin mülteciyi yerleştirecek yer bulamadı. 160 bin mülteci kabul etme sözü veren AB ülkeleri sadece 29 bin mülteci kabul edebildi.

AB'nin İtalya ve Yunanistan'daki 160 bin sığınmacıyı zorunlu kota sistemiyle üye ülkelere yerleştirme planı için verilen süre bugün sona ererken, sadece 29 bin sığınmacının yerleştirilmesi, AB'nin başarısızlığı ile dayanışma eksikliğini ortaya koydu.


İKİ YIL ÖNCE ÖZEL ZİRVEDE KARAR ALINMIŞTI


AB ülkeleri, özel bir zirvede iki yıl önce aldıkları karara uymadı. İtalya ve Yunanistan'daki 160 bin sığınmacının iki yıl içinde diğer AB üyesi ülkelere yerleştirilmesi planında süre bugün doldu.

AB Komisyonu sözcülerinden Ernst Tove, bu süre zarfında yaklaşık 29 bin sığınmacının yerleştirilebildiğini açıkladı. Kota sistemi uyarınca üye ülkelerin, İtalya ve Yunanistan'a 26 Eylül'den önce giriş yapan sığınmacıları yerleştirmeye devam etmesi gerektiğini belirten Tove, bu konudaki sorumluluğun sürdüğünü dile getirdi.


AVRUPA'YA GİDEN MÜLTECİ SAYISI DÜŞTÜ


Toplam sayıya ilişkin de güncelleme yapan Tove, ilk etapta 160 bin sığınmacının yerleştirilmesini hedeflediklerini ancak AB ve Türkiye arasında imzalanan sığınmacı anlaşması sonrasında Yunanistan'a gelen sığınmacı sayısında yüzde 97 düşüş olduğunu belirtti. İtalya'da ise sığınmacıların farklı ülkelerden geldiğini söyleyen Tove, bu kişilerin bir kısmının sığınma talep etme hakkına sahip olmadığını kaydetti.


VERDİKLERİ SÖZÜN SADECE YÜZDE 20'SİNİ TUTABİLDİLER


Bu nedenle ilk etapta planlanan sığınmacı sayısından daha az kişinin yeniden yerleştirilmesi gerektiğini kaydeden Tove, "Bu şartlar altında sığınmacı programı başarılı olmuştur." dedi. AB'nin planda başarılı olduğu iddiasına AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas da destekledi.


AB'de sığınmacı kabul oranının iki yıllık süre zarfında yüzde 20'yi bile bulmaması, Brüksel'in başarısızlığı ile plana karşı çıkan üye ülkeler karşısındaki çaresizliğini ortaya koydu.


Planı, AB Adalet Divanı'nın zorunlu kotaya karşı açılan dava da kurtaramadı. Mahkemenin kararı, başvurularını reddettiği Macaristan ve Slovakya ile onlara destek veren ülkelerin sığınmacı almasına yetmedi.


TEK BİR MÜLTECİ BİLE KABUL ETMEYEN AB ÜLKELERİ VAR


Bu ülkelerden Macaristan ve Polonya plan kapsamında tek bir kişiyi bile kabul etmezken, Çekya 12, Slovakya da 16 sığınmacı aldı.


Finlandiya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve İsveç hariç geri kalan tüm üye ülkeler zorunlu kotalarının yüzde 50'sinin altında kaldı.


ALMANYA VERDİĞİ SÖZÜN YÜZDE 28'İNİ YERİNE GETİRDİ


Büyük ülkelerden Almanya, 27 bin 536 sığınmacı alması gerekirken 7 bin 852 ile kotasının yüzde 28'ini, Fransa 19 bin 714'ten sadece 4 bin 278'ini yerleştirerek kotasının yüzde 21'ini tamamladı.


İTALYA'NIN AB ÜLKELERİNE TEPKİSİ DİNMİYOR


Tüm bu tartışmalar arasında özellikle İtalya'dan da sık sık "dayanışma eksikliği" eleştirileri geldi. İtalya Başbakan Paolo Gentiloni, Avrupa ülkelerini "kafalarını başka yöne çevirerek sorunu görmezden gelmekle" suçladı.

İtalya'nın AB Büyükelçisi Maurizio Massari, AB'ye gönderdiği mektubunda, Akdeniz'deki göçmenleri kurtaran tüm gemilerin İtalyan kıyılarına getirilmesinin sürdürülebilir olmadığını yazdı.

İtalya'nın AB İşlerinden Sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Sandro Gozi de AB Adalet Divanı kararına ilişkin açıklamasında, "Yeniden yerleştirmeyi kim kabul etmiyorsa AB'nin kurucu ilkelerini çiğniyordur." açıklamasını yaptı.