Kayseri'de Suriyeli mültecilere yardım sırasında izdiham yaşandı


Kayseri’de bulunan SGDD-ASAM Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Şubesi önünde toplanan ve isimleri listede bulunmadığı öne sürülen 500 kadar Suriyeli, yardım paralarını alamadıklarını belirterek tepki gösterdi. Dernek yöneticileri kalabalığın artması ve bina önünde izdiham oluşması nedeniyle polis çağırdı.


Merkez Kocasinan ilçesi Fatih Mahallesi Oğuz Caddesi'ndeki 2. katta bulunan dernek merkezine gelen Suriyeliler isimlerinin yazıldığını ancak paralarının verilmediğini söyleyerek tepki gösterdi.


Dernek önündeki Suriyeli göçmenler, Arapça ve Türkçe yaptıkları açıklamada, "Dernek tarafından isimlerimiz yazıldı ama bize yardım yapılmıyor" diyerek uzun kuyruk oluşturup, tepki gösterdi.


SGDD-ASAM Dernek yöneticileri kendilerine kayıtlı olan ailelere veya kişilere değişik oranlarda zaman zaman para yardımı yaptıklarını ancak liste dışı aşırı sayıda göçmenlerin gelmesiyle sorun yaşadıklarını söyledi.


Dernek yöneticileri bu konuda konuşmak istemediklerini belirterek, binanın kapısını kapattı ve soruları yanıtsız bırakıp Ankara'daki Dernek Genel Merkezi ile görüşülmesini söyledi. Dernek binasına girmek isteyenleri ise polis sakinleştirdi.