Mülteci çocuklar için "Sınırsız Şenlik"

21/9/2017

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin organize ettiği ‘Sınırsız Şenlik’te, Azez’deki kamplarda kalan Suriyeli çocuklar doyasıya eğlendi. Gönüllüler 28 Eylül’e dek çocuklarla bir arada olacak
 

 

Hayatları boyunca savaş ve mülteci kampı dışında bir şey görmeyen, kendi ülkeleri içerisinde mülteci konumuna gelmiş Suriyeli çocuklar, bir gün için de olsa acılarını unuttu. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) tarafından gerçekleştirilen ‘Sınırsız Şenlik’ isimli projeyle Azez’de yer alan Uluslararası Şam Üniversitesi’nde yaklaşık 400 çocuk boyama, tiyatro, sokak oyunları ve sihirbazlık gösterileriyle doyasıya eğlendi.


‘Sınırsız Şenlik’ projesini hazırlayan UMHD ve İHH, Şam Üniversitesi’ne gelen çocukları deney odalarında sürpriz aktivitelerle karşıladı. Çocuklar oyuncu Hüseyin Goncagül ve ekibinin hazırladığı gösteriyle doyasıya eğlendi, şarkılar söyledi, sihirbaz, jonklör gibi etkinlikleri seyretti. 


Kampta büyüyen ikizler


Proje kapsamında 28 Eylül’e kadar Azez’deki mülteci kamplarında çocuklarla buluşacak olan gönüllüler, hem çocukları eğlendirecek hem de onlara temas ederek sosyalleşmelerini sağlayacak.


Azez’deki çocukların büyük bir bölümü dünyaya gözlerini kamplarda açarken, birçoğu da bebek yaşta geldiği kamptan dışarı çıkmamış. 5 yaşındaki Hasan ve Sendi adındaki ikiz kardeşler de Halep’in bombalanmasının ardından bebekken anneleri tarafından Azez’e getirilmiş. Babalarını bombardımanda kaybeden ikiz kardeşler, “Bugün renkli saçlı ablalar bizlerle oyunlar oynadı. Ağzından ateş çıkartan amcadan çok korktuk ama güzeldi” dedi.


Muhammed Hayek isimli 9 yaşındaki çocuk ise babasını Halep’teki savaşta kaybettiğini annesi ve kardeşleriyle Azez’deki kamplara geldiğini belirterek, “Bugün en güzel gündü. Keşke her gün böyle olsa” diye konuştu.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org