Beylikdüzü'nü Suriyeli kadınların boyadığı rengarenk kuş yuvaları süsleyecek

Beylikdüzü Belediyesi Suriyeli mülteci kadınların topluma daha hızlı adapte olabilmeleri için çalışmalar yürütüyor.


Beylikdüzü Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Göç Hizmetleri Birimi ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) işbirliğinde 5 ilçe belediyesiyle başlatılan "Mültecilerin Yerelde Sosyal ve Kültürel Entegrasyonu" başlıklı projenin ilk adımı Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde atıldı. Beylikdüzü Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi desteği ile gerçekleşen programda Türk ve Suriyeli kadınlar onlarca ahşap kuş yuvası boyandı. El birliği ile hazırlanan kuş yuvaları zamanla ilçeyi süsleyecek.


Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün Göç Hizmetleri Birimi yaklaşık 2 yıldır bölgede hizmet veriyor. İlçede korunma kararı ile yaşayan Suriyeli vatandaşların veri tabanını oluşturarak mültecilerin topluma uyum süreçlerini hızlandırmak için çalışan birim Suriyeli aileler ile Türk aileleri bir araya getiriyor.


Kuş yuvaları parklarda değerlendirilecek


Türk-Suriyeli entegrasyonunun hedeflendiği projenin ilk adımında 50 Türk ve 50 Suriyeli kadın "Ahşap Boyama" etkinliğine katıldı. Kaynaşma programında tanışma ve ortak iş yapma becerilerini sergileyen kadınların iş birliğiyle ürettikleri kuş yuvaları zamanla Beylikdüzü'nün çeşitli parklarında değerlendirilecek.


Beylikdüzü'nde yaşayan Türk ve Suriyeli ailelerin beraber yaşamaya adaptasyon sürecini hızlandırma ve birbirlerini tanımalarını amaçlayan entegrasyon programı yaklaşık 3 ay sürecek. Projenin daha sonraki programlarında yemek yapma, spor müsabakaları, kamp ve gezi gibi etkinlikler yapılacak.