Suriyeli kadın mülteci Adana'da üç küçük çocuğuyla sokakta kaldı

Suriye’de süren iç savaş nedeniyle kaçıp İstanbul’a giden oradan da Adana’ya gelen kadın mülteci 3 küçük çocuğuyla kalacak yer bulamadı.


Suriye’de yaklaşık 6 yıldır devam eden iç savaş en çok çocuk ve kadınları etkiliyor. Bunlardan biri de ülkelerinde savaş çıkınca 3 çocuğunu alarak Halep’ten kaçıp Türkiye’ye gelen kadın oldu.

Suriyeli kadın 3 çocuğuyla İstanbul’a gidip bir süre sokaklarda kaldı. Genç kadın, daha sonra Kurban Bayramı’nda Adana’ya geldi. Ancak burada da gidecek kimsesi olmadığı için sokakta kalmaya başladı.

Biri henüz kucağında bebek, diğerleri ise 4 ile 7 yaşlarında olan 3 çocuğuyla kadının sokakta kaldığını gören vatandaşlar polise haber verdi.

Olay yerine gelen ekipler, kadını ve 3 çocuğunu Buruk Mahallesi’ndeki mülteciler kampına götürdü ancak kamp yetkilileri Türkiye’ye kaçak yollardan geldiği için anne ve çocuğunu kampa almadı. Polis, bunun üzerine kadını sığınma evine götürdü. Burada yetkililer de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı ve geçici kimlik kartı olmadığından kadını ve 3 çocuğunu almadı.

Polis sonunda kadın ve çocuklarını Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürdü ancak yetkililer gerekli belgeleri olmadığı için kadını ve çocuklarını alamayacağını söyledi. Bunun üzerine polis haber merkezine telsizle ulaşarak, "İstanbul’dan gelen bir kadın ve 3 çocuğu var bunları kimse almıyor ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye bilgi verdi.

Kadın ve çocuklarına bir türlü kalacak yer bulunamazken, şimdi kadın ve 3 çocuğu kalacak yer arıyor.