25 bin Suriyeli mülteci bayram için ülkesine gitti

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli mültecilerin sınırdaki geçişleri devam ediyor. Ülkesine geçen Suriyeli sayısı 25 bine ulaştı.

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli mülteciler, valiliğin izniyle Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısından Suriye'ye geçiyor.


Ülkelerine gitmek için sınır kapısına akın eden yüzlerce mülteci, burada uzun kuyruklar oluşturdu. Sınırda oluşturulan 7 kontrol noktasında işlemleri yapılan Suriyeliler, ardından ülkelerine geçiş yapıyor. Bazı yaşlıların tekerlekli sandalye ve el arabalarıyla taşındığı sınır kapısında, zaman zaman da sıra nedeniyle izdiham oldu.


Geçişlerin başladığı 15 Ağustos'tan bu yana, bayramı ülkelerinde geçirmek için randevu alan 47 bin 322 Suriyeli'den, 25 bininin sınır kapısında işlem yapıp Suriye'ye gittiği belirtildi.


Suriyeli Muhammed Mustafa, Kurban Bayramı'ndan sonra yeniden Türkiye'ye döneceğini belirterek, "Yıllardan beri ülkemize gitmiyorduk. Bizlere böyle bir imkan sağlayan Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür ederim. İnşallah bayramı geçirdikten sonra yeniden Türkiye'ye geleceğiz" dedi.


Neşet Hasan ise, geçişler sırasında düzensizlik olduğunu savunarak, yetkililerden yaşanan izdihamların önlenmesi için çalışma yapmasını istedi.