Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlığı yolu açılıyor

Son 7 yılda vatandaşlık verilen Suriyeli mülteci sayısı ise 12 bini geçerken 7 bin Suriyeliye daha vatandaşlık yolu açıldı.


Karar gazetesinde çıkan habere göre, Suriye’deki iç savaştan sonra Türkiye’ye sığınan 3 milyona yakın Suriyeli'nin bir bölümünün Türk vatandaşlığına geçirilmesi projesinde son aşamaya gelindi. Bu kapsamda yapılan 120 bin vatandaşlık başvurusundan ilk aşamada 7 bini için vatandaşlık yolu açıldı. Bunlar arasından da Geçici Eğitim Merkezleri’nde mültecilere eğitim veren öğretmenlere öncelik verilecek.


İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmada ilk olarak 81 ilde Suriyeli çocukların eğitim gördüğü MEB’e bağlı toplam 433 Geçici Eğitim Merkezi’nde (GEM) görev yapan Suriyeli öğretmenlere telefonla çağrı yapıldı. Suriyeli öğretmenlerin İl Göç İdarelerine yaptıkları başvuru MİT ve Emniyet birimlerinin güvenlik incelemesinin ardından eleniyor ve uygun görülenlerin dosyalarına İçişleri Bakanlığı son şeklini veriyor. Vatandaşlığa uygun bulunan Suriyelilere Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlık verilecek. İhtiyaç nedeniyle başvurular arasında öğretmenlerin öncelikli olduğu öğrenildi.


30 BİNE ÇIKABİLİR


Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl yaptığı “Vasıflı Suriyelilere vatandaşlık verilecek” açıklamasının ardından yapılan 120 bin başvuru güvenlik incelemesi ve bu kriterlere göre 7 bine düşürüldü. Geçen ay ise ilgili kararname Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı.


Suriyelilerin Türkiye’de kurduğu ilk dernek olan Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, öğretmenlerle başlayan vatandaşlık sürecinin diğer beyaz yakalılarla devam edeceğini kaydededek şunları söyledi: “Geçici Eğitim Merkezleri’nde çalışan bütün Suriyeli öğretmenler göç idaresi tarafından vatandaşlık başvurusu yapmaları için çağrıldı. İzmir’de çağrılan öğretmenler hazırladıkları evrakları sundu. Emniyette parmak izleri verildi. Birkaç ay sonra kimlere kimlik verileceğinin belli olacağını öğrendik.”


Hükümetten yapılan açıklamarda ilk etapta 10 bin Suriyeliye vatandaşlık verileceği bu sayının kademeli olarak 30 bine çıkabileceği belirtilmişti. Son 7 yılda vatandaşlık verilen Suriyeli mülteci sayısı ise 12 bini geçti.Etiketler: