Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Suriyeli mülteci çocuklarla ilgili açıklama yaptı


Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Suriyeli çocukların istedikleri okula kayıt yaptırabileceği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Kararın yanlış anlaşıldığı, bunun herhangi bir ikamet kaydı olmayan, sadece temel eğitim çağında bulunan koruma kapsamındaki misafir statüsündeki Suriyeli öğrenciler için geçerli olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz gün Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Suriyelilerin diledikleri okula kayıt yaptırabilmeleri için okullara talimat verdi. 17 Ağustos 2017 tarihinde okullara gönderilen talimatta, “Suriyeli öğrencilerin kayıt işlemlerinin adres şartı aranmaksızın yapılması gerekmektedir” denildi. Haberin duyulmasının ardından bazı ulusal basın organları ve yerel gazeteler olayı "Bursa Milli Eğitim Müdürlüğünden skadal karar" ve "Suriyelilere ayrıcalık" başlıklarıyla okurlarına duyurdu.

Olayın sosyal medyada da tartışılmasının ardından yazılı açıklama yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü 17.08.2017 tarih ve 17387293-235-E12376545 sayılı yazının yanlış anlaşıldığını Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırma adına, konunun kısaca açıklanması gereğini vurguladı.

Yapılan yazılı açıklamada,"Söz konusu yazımız, herhangi bir ikamet kaydı olmayan, sadece temel eğitim çağında bulunan, koruma kapsamındaki misafir statüsündeki Suriyeli öğrenciler için geçerlidir. 99 sayıları ile başlayan geçici kimlik sahibi Suriyeli öğrencilerin okul kayıtları, bakanlığımızın e-okul sisteminde otomatik olarak ikamet adreslerinin bulunduğu kayıt bölgesindeki okula düşmektedir. Bu bilgiler okul müdürlerimizce de bilinmektedir. Bütün Suriyeli öğrencilerin istedikleri her okula kayıt yaptırabileceği (söz konusu değildir) algısına yönelik yapılan gazete haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.